Home Pel mel Věda a příroda Provoz elektromobilů je dražší než provoz benzinových vozidel

Provoz elektromobilů je dražší než provoz benzinových vozidel

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Elektromobily byly oslavovány jako ekologičtější a levnější cesta vpřed, ale ve skutečnosti jejich provoz stojí více než provoz benzinových vozidel, napsal britský finanční server This is MONEY.

Vzhledem k rostoucím cenám elektřiny může dobíjení automobilů na velkých veřejných místech v Británii nyní stát téměř 50 liber (téměř 1400 Kč), takže jejich provoz je často dražší než provoz jejich benzinové alternativy.

Cena benzínu totiž poklesla a natankování běžného vozu do plna nyní stojí 72 liber (necelé 2000 Kč). Podle deníku The Sun tak náklady na kilometr u elektrického VW ID.3 činí 21,43 pencí (6 Kč) oproti 13,03 pencí (3,55 Kč) u benzinového ekvivalentu VW Golf 1,5 l.

Mluvčí britské společnosti poskytující automobilové služby RAC Simon Williams řekl, že při nabíjení doma jsou provozní náklady mnohem levnější. »To je však možné pouze pro ty, kteří mají příjezdovou cestu a mohou si na svůj dům nainstalovat domácí nabíječku,« konstatoval. Vyzval vládu, aby snížila DPH na veřejné nabíječky z 20 na pět procent, aby odpovídala sazbě, která se vybírá na elektřinu pro domácnosti.

Obrovská hmotnost elektromobilů může navíc podle sdružení Asfaltového průmyslu způsobit také více výmolů. Kvůli velkým bateriím jsou elektromobily obvykle více než dvakrát těžší než běžné automobily.

Hvězda seriálu Mr Bean Rowan Atkinson v rozhovoru uvedl, že se cítí »podveden«, když si koupil elektromobil. »Když se začnete hlouběji zabývat fakty, zdá se, že elektromobilita není takovým všelékem na životní prostředí, jak se tvrdí,« napsal.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here