Prvoodchov toka Deckenova se v hodonínské zoo povedl

Zoo Hodonín poprvé odchovala toka Deckenova, opeřence z Afriky. Chová je posledních pět let, letos poprvé ale samice zahnízdila, informovala mluvčí zařízení Martina Hustak. Tokové Deckenovi se při odchovu mláďat zazdívají do hnízdní dutiny.

Tento druh ptáků se při hnízdění zazdívá v dutinách stromů, čímž se chrání samice i mláďata proti útoku šelem, opic a hadů. Po zazdění zůstane pouze úzká skulinka, kterou samec podává samici potravu a stejnou cestou se samice zbavuje nečistot v hnízdní dutině a výkalů. Samice se v hodonínské zoo zazdila v budce na začátku června a v polovině července se z budky začalo ozývat pípání. V době odchovu mláďat byla tokům upravena i krmná dávka. Hlavní podíl v ní měla myší holátka a svlečený hmyz bez krovek. Tuto krmnou dávku podávali chovatelé zhruba osmkrát denně po menších porcích a samec potravu nosil a podával samici, která krmila mláďata. Běžně si tito ptáci pochutnávají na hmyzu, který sbírají a to i na zemi, dále mláďatech a vejcích drobných ptáků, plazech, obojživelnících a různých plodech. Nové přírůstky toka vyletěly z budky koncem srpna. Dutinu nejprve opustila samice, po několika dnech i mláďata. Jde o samce a samici.

Zoo chová tento druh od roku 2017. »Tehdy jsme získali sourozenecký pár ze Zoo Dvůr Králové. Později se podařilo získat další samici, a tím vznikl nepříbuzný pár, který letos poprvé zahnízdil. V současné době máme chovný pár plus jednu samici, což je sestra chovného samce,« upřesnil zootechnik Jiří Ingr, který se v zoo zabývá chovem ptactva.

Toko patří mezi 44 druhů zoborožců, kteří mají srostlé dva první krční obratle. Na každé noze mají čtyři prsty, které jsou přizpůsobeny k uchopování větví stromů. Jeden prst směřuje dozadu a tři dopředu, z nichž dva jsou navíc rovněž srostlé. Samice se od samce odlišuje zbarvením zobáku. Samec má červený zobák s krémovou špičkou a černým ostřím, kdežto samice má zobák celý černý. Toko Deckenův pobývá v trnitých křovinách a podobných suchých stanovištích ve východní Africe, zejména na východ od Východoafrické trhliny, od Etiopie na jih po Tanzanii.

Hodonínská zahrada patří v Unii českých a slovenských zoo k těm nejmenším. Chová přes 1000 zvířat z asi 280 druhů, hlavním lákadlem jsou smetanově zbarvení lvi. Loni do ní zavítalo zhruba 114 000 lidí, meziročně asi o 32 000 méně. Zoo byla loni opakovaně uzavřená, jednak kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru a jednak kvůli odstraňování následků červnového tornáda.

(mac, čtk)

FOTO – Zoo Hodonín/Josef Pertica

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy