Home Pel mel Věda a příroda Španělsko zrušilo start své první rakety kvůli větru

Španělsko zrušilo start své první rakety kvůli větru

FOTO - Twitter

Španělská společnost PLD Space ve dnes odložila pokus o zkušební start své suborbitální nosné rakety Miura 1 kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.

»Zrušili jsme první pokus o start Miura 1 kvůli větru,« upřesňuje se v prohlášení zveřejněném na stránce společnosti na Twitteru. Zatím není známo, kdy se společnost PLD Space bude moci pokusit o další start, který byl plánován do provincie Huelva (autonomní společenství Andalusie).

Jak informoval deník Mundo, jedná se o první raketu, která byla kompletně vyvinuta a postavena ve Španělsku. Její start vyžaduje příznivé a velmi specifické povětrnostní podmínky. Navzdory jasné obloze si silné poryvy větru vynutily přerušení startu.

Podle představy vývojářů bude test trvat asi 10 minut. Po vystoupání do výšky až 80 km by raketa zůstala v mikrogravitaci a poté by díky otevření padáků ztratila rychlost a spadla do Atlantického oceánu. Výška jednomotorového nosiče je přibližně 12,5 metru.

Cílem prvního experimentálního letu je shromáždit »co nejvíce informací« k otestování konstrukce, technologie a procesů, které budou později integrovány do opakovaně použitelného orbitálního nosiče Miura 5.

Plán společnosti PLD Space, která byla založena v roce 2011, je využívat rakety Miura k vynášení komerčních a vědeckých družic od roku 2025.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here