FOTO - pixabay

Včely řadí čísla podle rostoucí velikosti zleva doprava. Podle agentury AFP to zjistili francouzští vědci, kteří tvrdí, že se jim toto chování podařilo prokázat vůbec poprvé. Nejnovější objev podporuje teorii, že zvířata, podobně jako většina lidí, přirozeně řadí věci v tomto směru, i když nejsou schopna počítat. Studie byla uveřejněna v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Západní studie zjistily, že ještě předtím, než se děti naučí počítat, začínají uspořádávat rostoucí množství zleva doprava v takzvané »mentální číselné řadě«. Vědci však zjistili opačný směr u lidí z kultur, které používají arabské písmo, jež se čte zprava doleva.

»O tomto tématu se stále vedou diskuse mezi těmi, kteří si myslí, že mentální číselná řada je vrozená, a těmi, kteří tvrdí, že je daná kulturou,« řekl Martin Giurfa biolog z univerzity ve francouzském Toulouse.

V poslední době se objevily důkazy, podle kterých novorozenci a někteří obratlovci, včetně primátů, uspořádávají čísla zleva doprava. Giurfa vedl studii, jejímž cílem bylo zjistit, zda to samé platí i u hmyzu, konkrétně u včel medonosných.

»Již bylo prokázáno, že včely jsou schopny počítat, přinejmenším do pěti, a že dokonce chápou pojem nuly,« řekl Giurfa. Podle vědce zástupci této hmyzí skupiny také zpracovávají informace odlišně v obou mozkových hemisférách. Tento rys zřejmě sdílejí s lidmi a je považován za možného původce »mentální číselné řady«, uvedl Giurfa.

Giurfa musel svých 134 včelích žáků nejprve naučit rozpoznávat čísla. Pomocí cukrové vody nalákal včely medonosné do testovací komory postavené z repasované krabice od vína. Pro každou včelu zavěsil na zadní stranu krabice panel s určitým počtem symbolů (jedna, tři nebo pět) a krmil je cukrovou vodou, aby se naučily spojovat číslo s potravou. Tím, že mezi jednotlivými návštěvami měnil podobu symbolů (trojúhelníky, kruhy a čtverce), zajistil, aby se včely učily samotné číslo, a ne určité tvary nebo uspořádání, či jejich velikost.

Po třiceti návštěvách krabice s průhledným víkem nastal čas na test. Giurfa odstranil tréninkový panel a umístil dva zrcadlově obrácené panely, jeden na levou stěnu boxu a druhý na pravou. Tyto nové panely měly buď stejný počet symbolů jako tréninkový panel, méně symbolů, nebo více.

Střed bedny nechal prázdný, odstranil cukrovou vodu a sledoval, kterým směrem se včely vydaly.

Jako příklad lze uvést, že přes 80 procent včel, které byly naučeny vybírat tři předměty, zamířilo doleva, když jim byl nabídnut pouze jeden předmět na obou stranách, a šly doprava, když jim bylo nabídnuto pět předmětů na obou stranách. Včely, které byly vycvičené na jeden předmět letělo v 72 procentech na trojici doprava, zatímco včely zaměřené na pětku letěli pro svou trojku doleva v 73 procentech. Pokud bylo testovací číslo stejné jako tréninkové, včely nevykazovaly žádné preference pro levé nebo pravé číslo.

Pokud je teorie o tom, že zvířata uvažují o číslech zleva doprava, pravdivá, zůstává otázkou, proč to neplatí pro všechny lidi. Giurfa tvrdí, že to může být způsobeno výchovou. I když je mentální číselná řada »vrozená, kultura ji může modifikovat, dokonce i zvrátit, nebo naopak zvýraznit«, řekl. Na druhou stranu se včely musí držet toho, co jim diktuje příroda.

Společný systém organizace čísel, pokud by byl skutečně rozšířený, by zdůraznil, jak překvapivě podobná může být zvířecí mysl té naší lidské. Ačkoli se některé kognitivní schopnosti zdají být jedinečně lidské, Giurfa si myslí, že je nebezpečné schopnosti zvířat zavrhovat. »V některých aspektech se od zvířat lišíme, ale v jiných jsme si velmi podobní. Popírání této podobnosti nám nepomůže pochopit, co jsme zač,« dodal.

(mac, čtk)

FOTO – Martin Giurfa, PNSA, pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here