Home Pel mel Věda a příroda Technologický pokrok podporuje inteligentní zemědělství ve střední Číně

Technologický pokrok podporuje inteligentní zemědělství ve střední Číně

Zemědělci pracují ve skleníku v demonstračním parku moderní zemědělské vědy a techniky ve vesnici Kuan-čchiao v okrese Ťia-jü v provincii Chu-pej ve střední Číně, 10. dubna 2019. FOTO - Xinhua/Cheng Min

S tím, jak se v celé Číně začalo oteplovat, probíhá na planině Ťiang-chan ve středočínské provincii Chu-pej jarní zemědělská činnost.

Na rozdíl od tradičního zemědělství fungují zeleninové skleníky ve městě San-che ve městě Jing-čcheng pomocí inteligentních technologií. Systémy kapkové závlahy, meteorologické stanice a sítě proti slunečnímu záření tam automaticky regulují prostředí tak, aby vyhovovalo pěstování zeleniny.

Pro zlepšení rozvoje místního zemědělství investoval Jing-čcheng do moderního zemědělského parku o rozloze více než 200 mu (asi 13,33 ha) v San-che, který spojuje zemědělský výzkum, výrobu a agroturistiku.

V každém skleníku o rozloze 0,23 hektaru jsou tisíce nově vysazených sazenic cherry rajčat v dobrém pořádku na bezorebném substrátu a čile rostou.

»Substrát je měkký a kyprý. Je vyroben z rozdrcených kokosových skořápek,« uvedl Liou Čchüan, technický ředitel moderního zemědělského parku, a dodal, že kokosové plevy se vyznačují dobrou propustností vzduchu a napomáhají růstu kořenů rajčat.

»Na rozdíl od tradiční půdy, která je po letech pěstování náchylná ke škůdcům a chorobám, kokosové plevy tyto problémy tak netrápí,« řekl Liou.

Ve sklenících je každá rostlina rajčete vybavena kapací šipkou, která je napojena na systém kapkové závlahy.

»Kapací šipka je schopna pravidelně vypouštět živiny do substrátu a hnojit rajčata tím, že v řídicím centru kapacího zavlažovacího systému předem nastaví množství a frekvenci hnojení živinami,« řekl Liou.

Blízko poledne, když sluneční světlo zesílí, se začne automaticky rozvinovat síť sluneční clony, aby se omezilo přímé sluneční světlo uvnitř skleníku.

»Faktory prostředí, jako je světlo, vlhkost a teplota, můžeme zjišťovat v reálném čase prostřednictvím plně funkčního systému prostředí, který je schopen provádět inteligentní odpovídající úpravy, aby zajistil, že rostliny rajčat porostou v ideálním stavu,« řekl Liou.

Navíc v případě trvalého deštivého počasí se zapnou doplňkové lampy, které zajistí dodatečné osvětlení. V případě parného počasí může skleník odvádět teplo pryč spuštěním ventilačního zařízení a systému cirkulace vody.

»Po vysazení cherry rajčat na jaře bude období sklizně trvat od dubna do ledna příštího roku,« uvedl Liou a dodal, že v každém skleníku se pěstuje 4600 rostlin rajčat a ročně lze vyprodukovat přibližně 50 tun, což je téměř dvojnásobek produkce tradičního způsobu pěstování rajčat.

Zemědělský park již nyní přilákal spoustu pěstitelů zeleniny z okolí, kteří se chtějí poučit z tamních zkušeností. »Během sezóny sklizně park také poskytuje veřejnosti aktivity spojené se sběrem rajčat a stal se pro místní lidi atrakcí, která je baví,« řekl Ťin I-čcheng, zástupce ředitele městského odboru zemědělství a venkovských záležitostí.

(Xinhua)