Home Pel mel Věda a příroda Tradiční čínská medicína přináší světu uzdravení

Tradiční čínská medicína přináší světu uzdravení

Čchen Čen (vlevo), prezident maďarského centra tradiční čínské medicíny Čchi-chuang, diagnostikuje Jozsefa Frenyo v centru v Budapešti, Maďarsko, 20. července 2023. (Foto: Attila Volgyi/Xinhua)

Starověké čínské léčebné metody se po Hedvábné stezce šíří již více než dvě tisíciletí, ale iniciativa Pás a stezka (BRI) dále posílila internacionalizaci tradiční čínské medicíny (TCM).

BRI, která v současné době slaví 10. výročí svého vzniku a jejímž cílem je lepší propojení světa a rozšíření společné prosperity, přinesla léčivou sílu TČM do více zemí a regionů, propojila různé kultury a podpořila mezinárodní spolupráci.

V Budapešti poskytuje Centrum tradiční čínské medicíny Čchi-chuang (Qihuang) v Maďarsku (Centrum Čchi-chuang) světlo naděje pro pacienty, kteří hledají úlevu od různých zdravotních problémů. Jedním z takových pacientů je Jozsef Frenyo, 78letý učitel v důchodu, který trpí poruchou sluchu způsobenou zánětem středního ucha před pěti lety. Od té doby musel používat naslouchátko – dokud před dvěma měsíci nenavštívil centrum Čchi-chuang, kde se odehrál »zázrak«.

»Jsem lékařům v centru velmi vděčný,« řekl Jozsef. »Vrátili mi sluch a já teď mohu normálně komunikovat s ostatními.«

Po absolvování více než deseti akupunkturních procedur u odborníka na TČM Čang Chaj-fang severozápadní čínské provincie Kan-su (Gansu) se Jozsefův sluch pozoruhodně zlepšil. Již nepotřebuje naslouchátko.

»Maďarští lékaři mi řekli, že vzhledem k mému věku mi nemohou nijak pomoci,« řekl Jozsef. Alternativní čínská metoda však byla velmi účinná.

Centrum pomohlo také Jozsefovu synovi Csabovi Frenyovi, který se potýkal se zdravotními problémy souvisejícími s obezitou. Kombinace akupunktury a bylinné léčby mu pomohla během měsíce shodit devět kilogramů a zmírnit bolesti zad a kolen.

Odborník na tradiční čínskou medicínu Čang Chaj-fang provádí akupunkturu pacientovi v maďarském centru tradiční čínské medicíny Čchi-chuang v Budapešti, 20. července 2023. (Foto: Attila Volgyi/Xinhua)

Celostní přístup TČM »léčí příčinu, nejen symptom«, řekl Jozsef.

Centrum Čchi-chuang bylo založeno v roce 2016 společně Maďarskou skupinou pro orientální byliny a Zdravotní komisí provincie Gansu. V září 2022 získalo centrum »Cenu za hodnotu a kvalitu«, státní cenu schválenou maďarským parlamentem a úřadem maďarského premiéra.

»Centrum je v Maďarsku oblíbené,« uvedla Čang, která od svého lednového příchodu do centra ošetřila několik stovek maďarských pacientů.

Díky tomu, že stále více lékařů TČM, jako je Čang, odchází vykonávat praxi do zahraničí, jsou výhody starobylého čínského medicínského systému lépe známy lidem po celém světě.

Lékař diagnostikuje pacienta v thajském centru tradiční čínské medicíny Čchi-chuang v Bangkoku, 21. července 2023. (Xinhua/Lin Chao)

Provincie Kan-su se ujala vedení v šíření moudrosti TČM v rámci spolupráce na Pásu a stezce. Z iniciativy provincie bylo založeno 16 zahraničních center TMC ve 12 zemích, včetně Maďarska, Běloruska a Thajska.

Když světem otřásla pandemie COVID-19, stala se TČM neocenitelnou metodou v boji proti tomuto viru.

Centrum Čchi-chuang v Maďarsku se rychle přizpůsobilo okolnostem pandemie, přesunulo své konzultace online a zajistilo bezkontaktní léčbu.

Čchen Čen (vpravo), prezident maďarského centra tradiční čínské medicíny Čchi-chuang, diskutuje s odborníkem Čang Chaj-fan-ke-(?) v centru v Budapešti, Maďarsko, 20. července 2023. (Foto: Attila Volgyi/Xinhua)

Prezident centra Čchen Čen uvedl, že Maďaři TCM více přijali poté, co viděli, že hraje důležitou roli v boji proti pandemii.

Maďarský sinolog Majer Zsuzsanna mezitím uvedl, že TČM může hrát důležitou roli také při zmírňování bolesti a v boji proti příznakům po nákaze, které jsou často obtížně léčitelné tradičními západními léky.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here