Home Pel mel Věda a příroda V Číně byly objeveny 535 milionů let staré živočišné mikrofosilie se vzácně...

V Číně byly objeveny 535 milionů let staré živočišné mikrofosilie se vzácně zachovalou svalovinou

Snímek z elektronového mikroskopu ukazuje nově objevené fosilie svaloviny staré přibližně 535 milionů let. FOTO - Xinhua

Mezinárodní výzkumný tým objevil v Číně fosilie svaloviny staré přibližně 535 milionů let, tedy z raného kambria.

Tým paleontologů informoval o objevu mikrofosílií, které se dochovaly jako introvertní svalovina cykloneurálů, skupiny živočichů, do níž patří hlístice, strunovci a rypečky.

Studii vedl Čang Chua-čchiao, vědec z Ústavu geologie a paleontologie Čínské akademie věd v Nan-ťingu, a byla zveřejněna ve středu v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Ilustrovaná rekonstrukce znázorňuje svalstvo živočichů starých přibližně 535 milionů let. FOTO – Xinhua

Jeden ze tří fosfatizovaných milimetrových exemplářů nalezených na jihu provincie Ša-an-si je zachovalejší než ostatní a skládá se z pěti zvětšujících se prstenců, které jsou spojeny 19 radiálními a 36 podélnými strukturami, uvedl Čang.

Prstence jsou v různé míře stlačené, což naznačuje, že cykloneuraliáni byli za života pružní. Tato muskulatura podle Čanga usnadňovala pohyb a krmení.

»Fosilie svaloviny raných živočichů nám poskytly důležitý základ pro pochopení evoluce pohybového aparátu. Díky těmto fosiliím se můžeme dozvědět, jak se zvířata pohybovala v dávných dobách a jak se u nich postupně vyvinuly pohybové schopnosti, které mají nyní,« řekl.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here