Vědci z Čínské univerzity v Hongkongu vyvinuli lék na léčbu rakoviny nosohltanu. Jak uvedla hongkongská rozhlasová stanice RTHK, spouští v rakovinných buňkách »cyklus sebedestrukce«.
Podle ní vědci vynalezli způsob, jak pomocí technologie mRNA (matrix RNA) přimět rakovinné buňky, aby spustily proces sebedestrukce. Přípravek byl testován na laboratorních myších a vykázal dobré výsledky.
Sami autoři studie označují lék za »chytrou bombu«, protože nejen ničí zhoubné buňky, ale také přitahuje buňky imunitního systému k boji proti nim.
Podle profesorky Anny Tsangové je nový lék lepší než jeho protějšky, protože minimalizuje negativní účinky na zdravé buňky. »Všechny tradiční léčby jsou v podstatě systémové. Jsou to chemoterapie a radioterapie, takže ovlivňují nejen rakovinné buňky, ale i buňky normální,« upozornila.
»Pokud jde o náš lék, jeho mechanismus účinku se zaměří pouze na rakovinné buňky, které jsou infikovány virem Epstein-Barrové. Proto budou normální buňky v bezpečí a lidské tělo bude mít mnohem méně vedlejších účinků a kvalita života pacientů bude vyšší,« uvedla profesorka.
Rakovina nosohltanu je zhoubný a nebezpečný nádor, který vzniká v horní části krku.
(cik)