Home Pel mel Věda a příroda Vědci zjistili, že psi dokážou z dechu či potu vycítit stres

Vědci zjistili, že psi dokážou z dechu či potu vycítit stres

FOTO – ČTK/bbc.com/journals.plos.org

Psi, kteří jsou považováni za věrné společníky lidí, opět ukázali, jak dobře jsou naladěni na jejich pocity – tentokrát v čichovém testu. Vědci totiž zjistili, že z lidského dechu a potu dokážou psi vycítit stres, o čemž napsal zpravodajský server BBC News. Objev by tak mohl pomoci například při výcviku terapeutických psů.

Autorům studie se podařilo vycvičit čtyři psy, které do průzkumu přihlásili jejich majitelé, aby dokázali rozeznat nádobu, kde byl vzorek potu nebo dechu odebraný vystresovanému člověku. Podařilo se jim to ve více než 650 z celkem 700 pokusů. Pokud psi, Treo, Fingal, Soot a Winnie, stáli v klidu nebo seděli před vzorkem od vystresovaného člověka, byli odměněni oblíbeným psím pamlskem.

Vzorky svého potu a dechu do výzkumu poskytlo 36 dobrovolníků, kteří museli vyřešit obtížný matematický problém a nahlásit, do jaké míry je stresoval.

Každá plechovka tedy obsahovala vzorek jejich potu nebo dechu z doby kdy se dobrovolníkům zvýšil zároveň krevní tlak a tepová frekvence.

Vědci z Královské univerzity v Belfastu doufají, že jejich studie pomůže při výcviku terapeutických psů. 

Psi vnímají svět prostřednictvím čichu. Jejich vysoce citlivé schopnosti detekce pachů se používají k odhalování drog, výbušnin či nemocí, včetně některých druhů rakoviny, cukrovky nebo covidu-19.

»Měli jsme spoustu důkazů, že psi dokážou zachytit lidské pachy, které jsou spojené s určitými zdravotními stavy nebo nemocemi, ale nemáme mnoho dokladů o tom, že dokážou vycítit rozdíly v našem psychickém stavu,« řekla k důvodům výzkumu vedoucí studie Clara Wilsonová.

Výzkum publikoval odborný časopis Plos One.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/bbc.com/journals.plos.org

Předchozí článekIn nomine Volodymyr et Zelensky et spiritus Ucrainae
Další článekKrejčíková slaví v Tallinnu první titul v sezoně, s finalistkou směřují do Ostravy