Vědci zveřejnili projekt mise čínské sondy na Měsíc zaměřené na hledání ledu

Čínští vědci ve svém článku odhalili, jakým způsobem může čínská lunární sonda Čchang’e-7, kterou bude podporovat miniaturní létající detektor, postupovat při zkoumání zásob vodního ledu ve stinném kráteru poblíž jižního pólu Měsíce.

Čína má v plánu vyslat sondu Chang’e-6, aby přistála na Měsíci kolem roku 2024 a odebrala vzorky z odvrácené strany Měsíce, a poté kolem roku 2026 vyslat sondu Čchang’e-7, aby provedla průzkum zdrojů na jižním pólu Měsíce.

Při zkoumání zdrojů, obsahu a rozložení měsíčního vodního ledu se předpokládá jak dálkový průzkum z oběžné dráhy, tak detekce na místě v oblastech stálého stínu na jižním pólu Měsíce, uvádí odborný článek publikovaný v časopise Space: Science & Technology.

Vědci z Národního střediska kosmických věd spadajícího pod Čínskou akademii věd a Čínského střediska pro výzkum Měsíce a kosmické inženýrství Čínského národního úřadu pro vesmír v článku uvedli, že na miniaturní létající sondě bude instalován molekulární analyzátor vody, který bude sloužit k získání molekul vody v zamrzlé vrstvě na povrchu Měsíce.

Podle jejich plánu bude miniaturní létající sonda startovat z měsíční jasné oblasti a poletí k trvale zastíněnému dnu kráteru.

Vrtný nástroj na sondě pak odebere vzorky vodního ledu z měsíční půdy a poté je mechanické rameno přesune do ohřívací pece ke spektrální analýze.

Miniaturní létající detektor dokáže překonat omezení tradičních lunárních vozítek, která nejsou schopna dosáhnout dna kráteru, a výsledky měření podle článku odhalí, zda měsíční půda na dně kráteru obsahuje vodu, čpavek a další těkavé látky.

Podle článku se také očekává, že na orbitální sondě budou umístěny další dvě vědecké užitečné zátěže, které budou zkoumat povrchový led na Měsíci.

Využití měsíční vody je považováno za nezbytný předpoklad pro trvalou přítomnost člověka na Měsíci a v hlubším vesmíru. Možný zdroj měsíčního vodního ledu je však stále nejasný, což činí misi vědecky nezbytnou.

Podle plánu čínského průzkumu Měsíce bude sonda Čchang’e-8 vypuštěna kolem roku 2028, aby provedla experimenty s využíváním měsíčních zdrojů a vybudovala základní modul Mezinárodní lunární výzkumné stanice.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy