Home Pel mel Věda a příroda Velká Británie se nedokáže vzdát benzinových aut, jak plánovala

Velká Británie se nedokáže vzdát benzinových aut, jak plánovala

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Velká Británie se do roku 2035 nebude moci vzdát benzinových automobilů ve prospěch elektromobilů kvůli nedostatku veřejných dobíjecích stanic a plánovanému zavedení daní na dovoz elektromobilů. Listu Financial Times to ve středu řekla Lisa Brankinová, generální ředitelka americké automobilky Ford ve Velké Británii a Irsku.

Přechod na elektromobily zahrnuje »vytvoření rozsáhlé sítě veřejných dobíjecích stanic«, ale Brankinová vyjádřila nejistotu, »zda existuje plán, jak to uskutečnit«. Ředitel společnosti Ford uvedl příklad Norska, kde byly dobíjecí stanice instalovány na každém parkovišti.

Jako další obavu uvedla možnost zavedení cel na elektromobily dovážené na britské ostrovy z kontinentální Evropy, jakmile od roku 2024 vstoupí v platnost nová pravidla související s odchodem země z Evropské unie. Britská vláda se podle ní »musí těmito otázkami zabývat«.

Už v loňském roce se v souvislosti s energetickou krizí zvýšil počet nabíjecích stání pro elektromobily ve Velké Británii o 42 %. Jeden z největších vlastníků dobíjecích stanic, společnost Osprey, zvýšila ale ceny téměř jedenapůlkrát vzhledem k »mimořádným okolnostem«. Ceny zvýšila i americká Tesla, která má ve Spojeném království největší síť dobíjecích stanic.

(TASS)