Home Pel mel Věda a příroda Video: Špičkové technologie »pomáhají« na archeologickém nalezišti v San-sing-tuej

Video: Špičkové technologie »pomáhají« na archeologickém nalezišti v San-sing-tuej

Ahoj všichni, jsem Pepa. Dnes bych si s vámi rád popovídal o tom, co si představujete pod pojmem archeologie? Tváří směrem k hlíně, zády k nebi a rukama a nohama hledat věci? Vydejte se společně se mnou na archeologické naleziště San-sing-tuej.

Když mluvíme o archeologickém nalezišti San-sing-tuej v provincii S‘-čchuan v Číně, vybaví se nám slavné kulturní památky, jako je bronzová maska se silným obočím a velkýma očima, štíhlý bronzový posvátný strom a zářící »sluneční pták«. Počet kulturních památek nalezených v lokalitě San-sing-tuej je tak velký, jejich typy jsou tak bohaté a tvary jsou tak ojedinělé ve světě, ale jak prezentovat tyto kulturní památky světu?

Většina kulturních památek nalezených v obětních jámách v San-sing-tuej byla spálena, rozbita a vystavena dlouhému působení času, než byla odkryta, takže jejich stav zachování není dobrý. Zejména slonovina, která byla pohřbena po dobu více než 3000 let, vypadá navenek jako celý kus slonoviny, ale uvnitř je rozložená a pokud by se neučinila žádná opatření, rychle by se změnila v hromadu prachu. Restaurování, ochrana a vystavení objevených předmětů ze slonoviny proto vždy představovalo v mezinárodním měřítku obtížný problém. »Tým pro obnovu dědictví« ze San-sing-tuej vyvinul jedinečný plán – přikládání nových zvlhčujících materiálů vyvinutých aplikací biomimetické technologie přímo na povrch slonoviny, aby se zabránilo rychlému vnitřnímu popraskání v důsledku ztráty vody a přístupu venkovního vzduchu a současně jsou použity organické polymery k vyztužení vnitřní struktury slonoviny.

Vyjmutí kulturních památek, jako je slonovina, z »obětní jámy« je jako vyzdvihnutí »křehkého pacienta« zpět pomocí »sanitky«. Nejvyšší prioritou je, jak památky ochránit a obnovit. Aby byly kulturní památky co nejdříve chráněny, v San-sing-tuej byla postavena laboratoř přímo na »obětní jámě« a byl také vybudován moderní skleněný přístřešek se stálou teplotou a vlhkostí. V pracovní kabině může soustava řídicího systému prostředí upravovat teplotu i vlhkost. Teplotu a vlhkost v kabině mohou archeologové kdykoli upravit prostřednictvím aplikace mobilního telefonu nebo monitorovacího terminálu na počítači. Jakmile jsou kulturní památky odkryty, je provedena náležitá předběžná ochrana, aby se zabránilo poškození kulturních památek dálkovou přepravou.

Archeologové zároveň zanesou do elektronického informačního systému také informace o půdě, obětní jámě a orientaci při výkopu kulturních památek a vygenerují pro každou kulturní památku exkluzivní »osobní průkaz«. V budoucnu je pak možné zjistit všechny informace naskenováním QR kódu. Při obnově kulturních památek navíc pomáhá umělá inteligence. Výkonná technologie umělé inteligence umí vypočítat barvu, texturu a geometrický tvar kulturních relikvií a vytvoří virtuální obraz roztříštění, opravy a restaurování nalezených fragmentů kulturních relikvií, což výrazně zlepšuje efektivitu sestavování fragmentů kulturních památek. Tímto způsobem byly kompletně spojeny a upevněny části důležité kulturní památky č. 3 ze San-sing-tuej – bronzového posvátného stromu, což umožnilo ukázat jeho původní vzhled světu. Archeologie je opravdu skvělá!

Aby mohlo více lidí porozumět celému procesu od vykopávek až po restaurování kulturních památek, postavilo Centrum ochrany kulturních památek San-sing-tuej také halu pro ochranu a restaurování. Návštěvníci mohou sledovat celý proces obnovy kulturních památek přes sklo. Chcete ji navštívit?

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here