Vsaďte se, že znáte rostlinu Tlilxochitl neboli černý lusk

V pěstebních sklenících v Zoo Ostrava právě kvete pradávná kulturní rostlina Tlilxochitl neboli černý lusk. Jedná se o velmi vzácný a kdysi dávno domorodým mexickým kmenem Totonac dobře střežený rostlinný poklad. Rostlina je hlavně známá jako vanilka – královna všech koření.

Botanický název rostliny je vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia), říká se jí také vanilka plocholistá nebo vanilka pravá.

Do Evropy se vanilka dostala nejspíš už v roce 1521, kdy ji na královský dvůr dovezl spolu s kakaem španělský dobyvatel Cortéz. Kakao dohromady s vanilkou používali už Aztékové. Tropickou vanilku se ale dlouho dařilo pěstovat jen v její domovině – kromě teplého podnebí se nevědělo, že květy opylují včely rodu Melipona žijící pouze v oblastech původního výskytu vanilovníku. K opylení musí navíc dojít během jediného dne, pak květy opadnou. Následné uzrávání plodů, kterými jsou tobolky (nesprávně se označují jako lusky, což jsou plody bobovitých rostlin), trvá 8 až 9 měsíců. Pěstitelé na ostrově Réunion přišli v polovině 19. století na to, že přenos pylu na bliznu lze provést i ručně, resp. štětečkem. Díky tomu se mohlo pěstování vanilky rozšířit i do dalších oblastí. Nejvíce se pěstuje na Madagaskaru (až 50 % celosvětové produkce). Pro představu – jeden pracovník plantáže musí za den opylovat 1500 až 2000 květů. Vanilka z Madagaskaru a dále z ostrovů Réunion, Mauricius, Comoro a Mayotte je považována za nejkvalitnější a nejcennější. Označuje se jako Bourbon. 

Vanilka se používá zejména v potravinářském průmyslu a v kuchyni jako přísada hlavně do sladkých jídel, ale je známá i jako léčivo. Velmi příjemně ovlivňuje psychiku, dokáže vyladit smysly, uvolnit napětí nervů. Využívala se i proti horečce, na uklidnění mysli a má také pověst afrodisiaka. Více se o voňavém koření můžete dozvědět při komentovaných prohlídkách pěstebních skleníků v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, kde vanilku také pěstují. Prohlídky probíhají každou sobotu a neděli, vždy v 11 nebo ve 14 hodin. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo.

Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) je liánovitá orchidej z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae) pocházející z Mexika. Roste epifyticky jako stromová nebo pozemní orchidej s dužnatou válcovitou lodyhou dělenou kolénky, s obvejčitě kopinatými lesklými plochými listy. Z paždí listů vyrůstají bělavé vzdušné kořeny sloužící jak k zachycování vzdušné vlhkosti, tak k uchycení rostliny k opoře. V přírodě dorůstá až několika desítek metrů. V některých obdobích narůstá lodyha až o metr za měsíc. Živiny získává z humusu a jiných rozložených zbytků usazených v kůře stromu či ve spleti vlastních kořenů. Žlutobílé až zelenkavé květy bez výrazné vůně tvořené šesti korunními plátky jsou dlouhé až 8 cm.  Plodem je tobolka o průměru do 1 cm a délce 15 až 30 cm, zpočátku zelená, ve zralosti hnědá, vyplněná při zralosti tmavohnědou, mazlavou, intenzivně vonící hmotou, obsahující velké množství velice drobných, černých semen. Klíčení rostliny ze semene je stejně jako u jiných zástupců orchidejovitých vázáno na symbiotickou houbu. Rostlina se však snadno množí řízkováním a takto vzniklý jedinec kvete zhruba po třech letech. Rostliny se ve volné přírodě dožívají 20 až 50 let.

(mac)

FOTO: zoo-ostrava.cz/David Kubala, wikipedia/Creative Commons/Cherubino, Sunil Elias, Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, pixabay

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy