Home Pel mel Věda a příroda Vzácné luskouně přibývá na váze! Díky dokrmování

Vzácné luskouně přibývá na váze! Díky dokrmování

Mládě luskouna krátkoocasého (samička) při úspěšném dokrmování. FOTO - Zoo Praha/Miroslav Bobek

Mládě luskouna krátkoocasého narozené v Zoo Praha, jak jsme vás již informovali zde, přibývá na váze. Chovatelé se po konzultaci s Taipei Zoo uchýlili k dokrmování poté, co se potvrdilo, že samice Run Hou Tang nemá dostatek mateřského mléka. Malá samička náhradní stravu ochotně přijímá, a tak nyní první luskoun narozený v Evropě přibírá každým dnem, jak potvrdila Zoo Praha.

»Dvanáct dní stará luskounice nám dělá radost hlavně tím, jak je houževnatá. Úžasná je i mateřská péče Run Hou Tang. Malou si přikládá na břicho a pokud se od ní jen trochu vzdálí, hned se vzbudí a žene ji zpátky do teplého hnízda,« řekl chovatel David Vala. Ten kromě pravidelných krmení a vážení sleduje dění v hnízdě prakticky nepřetržitě na kamerách. »Jsme velmi opatrně optimističtí, ale zdaleka ještě není vyhráno. Pečlivý monitoring a konzultace s kolegy z Tchaj-wanu jsou na denním pořádku,« sdělil chovatel.

Samička luskouna se v Zoo Praha narodila 2. února v brzkých ranních hodinách. Jde o vůbec první narozené mládě těchto vysoce ohrožených savců v Evropě. I nadále je proto expozice luskounů v pavilonu Indonéská džungle v klidovém režimu. O možnosti vidět mládě bude Zoo Praha včas informovat.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Miroslav Bobek