Ve vzpomínkách Sü Che-čchan-ka na dětství nebyly mangrovové porosty, které mají celosvětový ekologický význam, ničím jiným než dřevem na topení.
»Pro nás byly mangrovníky jen obyčejné stromy v každodenním životě. Někteří lidé je káceli a pálili kvůli vaření a mangrovové lesy se zmenšovaly,« řekl 36letý Sü, který vyrůstal a žije na venkově v Š’-čchiao v Čan-ťiangu na nejjižnějším cípu pevninské Číny.
Podle Programu OSN pro životní prostředí jsou mangrovové porosty přizpůsobené životu ve slané a brakické vodě a vyskytují se podél pobřeží a ústí řek ve 123 zemích v tropech a subtropech. Mangrovové lesy poskytují ochranu před bouřemi, erozí a záplavami, zlepšují kvalitu vody, jsou přirozeným prostředím pro více než 1500 druhů a prospívají přilehlým ekosystémům, jako jsou korálové útesy.
Mangrovové lesy v Š’-ťiao jsou součástí národní přírodní mangrovová rezervace v Čan-ťiangu, největší svého druhu v Číně. Nad bujnými mangrovovými porosty jsou často vidět hejna volavek vznášející se mezi modrou oblohou a azurovým mořem. Občas se v klidných vodách proplétají malé lodě plné dychtivých turistů a vydávají se hluboko do hustých lesů.
Při pohledu na úchvatnou krajinu Sü dobře ví, jak namáhavou práci si udržování takové krásy vyžádalo. Říká, že od roku 2012 Národní přírodní rezervace mangrovů v Čan-ťiangu zvýšila úsilí o ochranu a obnovu rostlin.
Rezervace mimo jiné zvýšila počet lesních strážců, odstranila nelegální stavby, odstranila invazivní druhy a využila satelitní dálkové snímání, kamerový dohled a hlídky dronů pro cílenou ochranu a vysadila mangrovy v oblastech, kde byly lesy poškozeny.
Nejnovějším krokem je, že město Čan-ťiang začátkem tohoto měsíce otevřelo centrum mangrovové kultury, kde mohou návštěvníci získat více znalostí o mangrovech a lépe pochopit, proč je třeba tyto rostliny chránit.
Na znamení zlepšení ekologického prostředí se zvyšuje biologická rozmanitost v mangrovových lesích. Počet druhů ptáků pozorovaných v rezervaci vzrostl ze 194 v roce 2002 na 312 v roce 2023.
»Dnes už každý chápe, že mangrovové lesy jsou neocenitelným národním bohatstvím a měly by být chráněny tak, jako chráníme vlastní oči,« řekl Sü.
Ochrana mangrovových porostů je předmětem celosvětového zájmu. Loni 26. července, v Mezinárodní den ochrany mangrovových ekosystémů, Organizace OSN pro výživu a zemědělství oznámila, že podle odhadů za posledních 40 let celosvětově ubylo více než 20 % mangrovových porostů, a to především v důsledku lidské činnosti i přirozeného ústupu.
Čína, vedena vizí, že »zelená je zlato«, v posledním desetiletí zintenzivnila opatření na ochranu a obnovu mangrovových porostů. Čan-ťiang je mikrokosmem úspěchů, kterých bylo v zemi dosaženo.
Poslední údaje ukázaly, že plocha mangrovových lesů v Číně činí 29 200 hektarů, což je nárůst o přibližně 7200 hektarů od začátku tohoto století, čímž se Čína stala jednou z mála zemí na světě, která zaznamenala nárůst plochy mangrovových lesů.
Podle zvláštního akčního plánu pro zachování a obnovu mangrovových lesů (2020-2025) se Čína zavázala do roku 2025 vytvořit 9050 hektarů nových mangrovových lesů a obnovit 9750 hektarů stávajících mangrovových lesů.
Kvetoucí mangrovové lesy jsou nejen pastvou pro oči, ale také zdrojem bohatství pro obyvatele vesnice Š’-čchiao.
Někteří obyvatelé se nyní zabývají chovem ryb, krevet a krabů ve vodách pod mangrovovými lesy. Podařilo se to díky podpoře a odborným znalostem vědců z laboratoře Zhanjiang Bay Laboratory, která se specializuje na oceánské vědy a inženýrství.
Ťiang Kao-čchien, výzkumný pracovník výzkumného centra pro ochranu mangrovových porostů v laboratoři Zhanjiang Bay Laboratory, uvedl, že mangrovové porosty a komerčně cenný mořský život mohou harmonicky koexistovat a vzájemně si prospívat.
Centrum aktivně řeší problémy, jako je nízká produkce akvakultury, a díky neustálému technologickému pokroku se očekává, že akvakultura v mangrovových lesích umožní většímu počtu vesničanů zvýšit příjem, dodal Ťiang.
Vzhledem k tomu, že mangrovové porosty jsou mezi Číňany stále populárnější, stala Š’-čchiao horkou destinací pro ty, kteří chtějí tyto pozoruhodné rostliny pozorovat zblízka. Podle Sü se mnoho jeho spoluobčanů připravuje na letní turistickou sezónu.
»Budeme se snažit najít rovnováhu mezi ochranou mangrovových porostů a podporou hospodářského rozvoje. Zásadní je stanovit ‚červenou linii‘, kdy ekologické prostředí zůstane nepoškozené,« řekl.
(Xinhua)