Home Pel mel Věda a příroda Zemětřesení v Turecku je unikátní, seismologové ho budou studovat

Zemětřesení v Turecku je unikátní, seismologové ho budou studovat

FOTO - Xinhua

Zemětřesení v Turecku s více než 300 následnými otřesy po jednom a půl dni je mimořádně vzácné a jedinečné kvůli své »kolosální síle«. Seismologům bude trvat dlouho, než ji prozkoumají, řekl Jurij Wolfman, ředitel Ústavu seismologie a geodynamiky Krymské federální univerzity.

»Události, které se odehrávají v Turecku, jsou jedinečné. Toto zemětřesení je výjimečné, protože jeho síla 7,8 stupně je ve světě vzácná; jedná se o jedno z největších zemětřesení na světě. Sleduji dění a za více než den a půl bylo zaznamenáno více než 300 otřesů. Všechny jsou seskupeny ve stejné zóně. Jedná se o oblast anatolského zlomu. Situaci zhoršuje skutečnost, že zemětřesení je povrchové – hloubka je pouze 10 km, zdroj se nachází v hustě obydlené oblasti. To, že seismický proces stále probíhá, je unikátní jev, jehož studium bude trvat dlouho,« uvedl Wolfman.

Seismolog vysvětlil, že anatolský zlomový systém odděluje Arábii od Eurasie a nyní Arábie »tlačí« na Eurasii, dochází k posunu. Pokud jde o předpovědi konce událostí, Wolfman upřesnil, že vývoj tohoto zemětřesení je obtížné předvídat kvůli jeho jedinečnosti. »Tento fenomén je jedinečný, takže nevím, kdy může skončit. Může se to však stát vícekrát, možná ne v takovém rozsahu a na jiných místech. Měli bychom na to být připraveni,« zdůraznil.

Provincii Kahramanmaras na jihovýchodě Turecka už v pondělí zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Otřesy, které následovalo asi 300 následných otřesů, byly cítit v 10 provinciích země a sousedních státech včetně Sýrie. Podle posledních údajů zahynulo v Turecku přes 4500 lidí a přes 22 000 jich bylo zraněno. Podle IFRC se obětí zemětřesení v Sýrii stalo více než 1500 lidí a přes 3500 jich bylo zraněno.

(TASS)