Home Pel mel Volný čas 15. ročník Vinobraní na Grébovce začne již zítra

15. ročník Vinobraní na Grébovce začne již zítra

FOTO - Facebook/Vinobraní na Grébovce

Vinobraní na pražské Grébovce, které popatnácté pořádá Praha 2, nabídne 81 stánků mimo jiné s vínem, burčákem a občerstvením. Součástí dvoudenní oslavy sklizně budou koncerty nebo rozhovory s vinaři. Speciální program je připravený pro děti, řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Milovníci vína mohou na Grébovku za svým oblíbeným nápojem vyrazit zítra a v sobotu 24. září. Vstup bude zdarma.

»Letos navazujeme na dlouholetou tradici a přicházíme opět s něčím novým. V předstihu jsme po Grébovce rozházeli desítky dřevěných žetonů. Každý, kdo žeton najde a odevzdá ho v sobotu 24. září u stánku naší městské části, dostane dvojku burčáku zdarma,« avizovala starostka druhé městské části.

Návštěvníci 15. ročníku akce se mohou těšit na nabídku burčáku a vín z celé republiky, a to včetně vín z vinice Grébovka v Havlíčkových sadech. Vinobraní začne zítra ve 14 hodin na náměstí Míru, v sobotu se program přemístí do Havlíčkových sadů. Na ochutnávku nápoje z hroznů mohou zájemci přijít v sobotu k umělé jeskyni, grottě, kde vznikne tradiční vinařské městečko. Víno a burčák budou vinaři rozlévat na 37 stáncích. V nabídce budou rovněž gastronomické speciality z různých koutů světa a občerstvení pro lidi s bezlaktózovou či bezlepkovou dietou. Připravena je i ukázka rukodělných výrobků a výstava dřevěných vyřezávaných obrazů.

O kulturní vyžití se zítra postará cimbálová muzika či indierocková kapela The Valentines. V sobotu otevře kulturní program vystoupení pop rockové skupiny Eddie Stoilow ve 13 hodin. V podvečer se mohou lidé těšit na koncert kapely Děda Mládek Illegal Band a zpěváka Petra Rezka, který na vinobraní pokřtí svou novou desku. Pro děti budou v dolní části parku připraveny tvůrčí dílny a malování na obličej. Program akce je na webu vinobraninagrebovce.cz.

Na vinici v Havlíčkových sadech se pěstuje osm odrůd vína a z tamních hroznů se ročně vylisuje 9000 až 10 000 litrů vína. Vinobraní na Grébovce každoročně navštíví až 30 000 lidí.

V loňském roce se tradiční akce v Praze 2 konala kvůli epidemii koronaviru v omezené podobě jako vinařské trhy. Stánky s vínem byly v prvním dni konání umístěny na náměstí Míru, druhý den se přesunuly do Havlíčkových sadů. V roce 2020 se kvůli epidemii covidu vinobraní na Grébovce nekonalo.

V Praze je každoročně během září několik vinobraní. Na začátku měsíce se konal svátek vína na Pražském hradě a v minulém týdnu v pražské botanické zahradě v Troji, kde nabízeli mimo jiné nápoj z vinice svaté Kláry. V sobotu 24. září se chystá vinobraní na Svatováclavské vinici v areálu Pražského hradu. Jde o nejstarší českou vinici, jejíž historie sahá do 10. století.

(mac, čtk)

FOTO – vinobraninagrebovce.cz, Facebook/Vinobraní na Grébovce

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here