Blíží se dvě výstavy za několik stovek miliónů ve formě polárních známek a exponátů z výprav

V Liberci ve čtvrtek začne výstava poštovních známek v hodnotě několika stovek milionů korun. Bude zaměřená na polární známky a také zajímavé polární exponáty. Vystaven bude například i legendární Červený Mauritius, kterých na světě existuje pouze 14 dochovaných kusů, uvedl za organizátory Tomáš Hejda.

Evropská výstava poštovních známek a Polar salon Liberec 2022 bude zdarma přístupná od čtvrtka do neděle v prostorách Wellness hotelu a centra Babylon. Návštěvníkům nabídne řadu zajímavostí z polární oblasti a odhalí bohatou historii této mrazivé části světa. Budou zde vystavené exponáty z celé Evropy včetně České republiky, ale i Austrálie, USA a dalších částí světa, aby ukázaly krásu a přitažlivost polární filatelie.Mezi exponáty nebudou chybět ani dochované artefakty z prvních polárních výprav včetně prvního dopisu z antarktické oblasti, kde byl vědecký průzkum ještě součástí expedic lovců tuleňů. »Výstava mapuje i první výzkumné výpravy z počátků 19. století, například takzvanou Rossovu antarktickou expedici, z níž se dochoval jeden z prvních známých dopisů z průzkumné expedice v Antarktidě. K vidění budou také vzácné doklady z belgické antarktické expedice a jejího prvního plánovaného přezimování v Antarktidě, ale i kompletní materiály dokumentující první francouzské, německé, britské, švédské a skotské antarktické expedice z počátku 20. století,« uvedl Hejda.

Výstava neopomíjí ani dva soupeře v dobytí jižního pólu Amundsena a Scotta, kdy zpět se vrátila jen Amundsenova výprava. »Na výstavě bude k vidění jeden z pouhých tří dochovaných kusů oficiálních expedičních obálek a jediný dochovaný dopis zaslaný Amundsenem z Antarktidy. A také dopis poslaný a orazítkovaný kapitánem Robertem Falconem Scottem z 9. února 1911. Jde o jeden z prvních datumů na dopisech poslaných z Antarktidy, se speciálním přetiskem poštovní známky pro Scottovu expediční poštu,« dodal Hejda.

Polární salón je mezinárodní »celosvětová« polární filatelistická výstava, která se koná každé tři roky na různých místech světa většinou v rámci národních nebo mezinárodních výstav. Organizační výbor Evropská výstava poštovních známek LIBEREC 2022, z.s. společně s kluby polárních sběratelů se rozhodl uspořádat v roce 2022 již pátý mezinárodní polární salón v Liberci. Obě akce jsou pod patronací FEPA s uznáním FIPu.

Výstavy začnou ve čtvrtek v 9 hodin a budou přístupné zdarma do 18 hodin, a to i v pátek a v sobotu. V poslední den konání výstav, tedy v neděli se bude končit v 16 hodin.

(mac, čtk)

FOTO – centrumbabylon.cz, ČTK/KEYSTONE-SDA-ATS AG, liberec2022.eu

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy