Ode dnešního podvečera po celé letní prázdniny ještě více zkrášlí a zpestří návštěvu Botanické zahrady Teplice mistrovské práce ze dřeva věhlasného dřevořezbáře a umělce Vjačeslava Antoše.
»Právě dnes proběhne v naší botanické zahradě v 18 hodin vernisáž výstavy Proměněné dřevo. Vstup je tentokrát zcela zdarma, ale pozor do té doby je dnes zahrada uzavřená, právě kvůli instalaci výstavy,« řekl Petr Šíla, ředitel teplické botanické zahrady.
Podtitul výstavy Proměněné dřevo zní »Dřeviny mají mnoho podob. Pojďte s námi zjistit, v co všechno se dokáže proměnit zdánlivě neohebné dřevo.« Právě tento podtitul již mnoho napovídá o samotném umělci, řezbáři, historickém restaurátorovi Vjačeslavu Antošovi.
Vjačeslav Antoš se narodil v roce 1968 a jeho příběh v České republice začal v roce 1993, kdy se sem přestěhoval. Již od počátku byla jeho práce spojena se dřevem, jelikož se zabýval restaurováním a renovací historického nábytku. Aby obohatil své znalosti, absolvoval studium dějin a umění na Rudolfínské akademii v Praze. Právě v době dvouletého studia se začal věnovat také vlastní tvorbě. Zpočátku tvořil pro sebe, přátele a rodinu. V současnosti je jeho činnost mnohem pestřejší, protože působí jako restaurátor starožitností, tvůrce historických interiérů, moderního dřevěného nábytku, dřevěných plastik a abstraktních maleb.
Před dvanácti lety založil Antoš Ateliér, kde představuje tvorbu v širokém záběru, zahrnující abstraktní sochy či plastiky v kombinaci s historickými prvky. K dřevěným plastikám vytváří jako kulisu abstraktní malby, které dodávají takto komponovaným kompozicím specifickou atmosféru a podtrhují celkový dojem.
»Všechna má díla jsou chráněna autorským právem a nesou ochrannou známku. Tudíž ke každému dílu náleží certifikát pravosti a originality,« ujistil Antoš.
»V mých dílech můžete vidět především práci s figurálními siluetami. Dřevo je magický materiál, který má energetické působení. Jako svůj materiál jsem ho zvolil zcela intuitivně a tak také tvořím, tedy intuitivně a bez předloh. Restaurování historického nábytku se odrazilo v mé umělecké tvorbě, jelikož používám hlavně historické prvky baroka a secese,« doplnil umělec.
Společně se svým pracovním partnerem také založili v roce 2000 firmu A-F truhlářství, které se již čtrnáct let zabývají výrobou nábytku dle představ zákazníka. Tvoří zde unikátní kousky nábytku, vnitřní atypické interiéry a exteriéry s prvky, které spojují dokonalý smysl pro detail. To vše dodává příjemný pocit spolu se sofistikovanými funkcemi všech produktů.
Botanickou zahradu Teplice navštívilo za první pololetí letošního roku již 30 320 návštěvníků, což je samo o sobě dostatečnou zárukou, že návštěva této teplické botanické zahrady stojí opravdu za to. Tak neváhejte a jeďte se sami přesvědčit, zažít a nasát vůně i atmosféru.
Tradičně se blíží již i letní koncerty a 18. července v teplické botanické zahradě vystoupí se svým šansonovým repertoárem Eva Stieberová společně s Hedou Trejnarovou. Pokud máte rádi zpěv, zkuste se zaposlouchat do podmanivých tónů pod širým nebem v objetí barevných květin, a to od 17. hodiny.
Marcela Špičková
FOTO – Botanická zahrada Teplice, Antoš Ateliér, Facebook/Antoš Ateliér