Home Pel mel Věda a příroda Co mají společného klíčené obilí, řeřicha a vojtěška s Velikonoci a Safari Parkem...

Co mají společného klíčené obilí, řeřicha a vojtěška s Velikonoci a Safari Parkem Dvůr Králové?

FOTO - Safari Park Dvůr Králové

V Safari Parku Dvůr Králové oslaví zvířata velikonoční svátky speciálním enrichmentem z čerstvých klíčků pro zábavu i pochutnání. Na své si přijdou ale i návštěvníci zoo v jarním menu v restauracích. Pokud by to návštěvníkům během Velikonoc nestačilo, připraví Zoo Dvůr Králové pro zájemce ochutnávky klíčeného obilí, řeřichy a vojtěšky, které jsou běžně využívané jako oblíbené microgreens u venkovní vyhlídky na výběh šimpanzů.

Klíčící modul Greentech BHT Technology je novinkou v proslulém krmivářském oddělení safari parku. Náročným zvířecím jedlíkům zajišťuje po celou zimu stravu nabitou vitamíny a všemi potřebnými látkami, která je navíc ohleduplná k životnímu prostředí a levná. V jídelníčku zvířat nahrazují klíčky hlavně sezonně méně kvalitní zeleninu.

»Kvalita a výživové hodnoty prakticky všech druhů dostupné zeleniny nejen v průběhu roku značně kolísají. Ve srovnání s tím jsou naše klíčky s výhonky naprosto stabilní. Máme tak perfektní kontrolu nad tím, co naše náročná zvířata žerou,« vysvětlila šéfka dvorských krmivářů Monika Ptáčková. Krmení má ale i další přínosy z hlediska pohody chovaných živočichů, jelikož podporuje správné trávení a zvířata baví. Například hroši nebo hrošíci si klíčky okamžitě velmi oblíbili. Z naprosto »čistého« krmení bez přidaných živin v roztoku či substrátu, hormonů nebo stop hnojiv či pesticidů budou profitovat i masožravci. Mezi druhy, které zelené klíčky dostávají, jsou totiž i v safari parku chovaná krmná kuřata, která končí v žaludcích šelem.

Sezona krmení klíčky postupně pomalu utichá, protože jakmile zvířata znovu vyjdou do letních výběhů, kde budou mít dostatek trávy, modul Greentech BHT Technology »usne« až do podzimu. Velikonoce tak Safari Park Dvůr Královévěnuje právě ohlédnutí za první plnou sezonou s klíčírnou. Návštěvníci tak budou mít právě o Velikonocích možnost nahlédnout do tajů klíčení a bude jim vysvětleno, v čem je pro chod zoo tak prospěšná.

Safari park bude po celé velikonoční svátky (od 6. dubna do 10 dubna) otevřen do 17 hodin a Safari pivovar pro návštěvníky speciální velikonoční menu.

Program velikonočních komentovaných setkání, který bude probíhat jen za hezkého počasí, je naplánován pravidelně a zvířata si při nich budou pochutnávat právě na zelené hostině z klíčků.

Kdo a kdy si pochutná na klíčcích

10:00 – ptáci ve velké voliéře (komentované setkání)

10:15 – okapi (komentované setkání)

10:30 – želvy

11:00 – sloni

12:00 – šelmy (aneb nepřímý přínos klíčků)

12:30 – lemuři

13:30 – žirafy (komentované setkání)

14:00 – primáti (šimpanzi, guerézy, kočkodani Campbellovi)

14:00 – proč klíčírna? (pavilon Africká savana, pouze čtvrtek, pátek a neděle)

14:30 – tučňáci (komentované setkání)

15:00 – nosorožci

(mac)

FOTO – Safari Park Dvůr Králové