FOTO - maleoci.cz

Devátý ročník dětského filmového festivalu Malé oči má letos téma Překvapivá kamarádství. Přehlídka dětských filmů se během listopadu a prosince koná v devíti kinech v několika českých městech, dnes a v neděli se promítá v pražských kinech Aero a Bio Oko. Ve druhém z nich se dnes uskutečnila i česká premiéra animovaného filmu Kvík.

Dojemný, dramatický i vtipný příběh o přátelství holčičky a prasátka vznikl v nizozemské produkci technikou stop-motion animace a premiéru měl na letošním filmovém festivalu v Berlíně.

Hrdinkou filmu je devítiletá Babs, které dá o prázdninách děda k narozeninám malé prasátko. Babs si ho může nechat jen pod podmínkou, že absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky. Vycvičit Kvíka není vůbec snadné, ale Babs je šťastná a prožívá s dědou a svým malým růžovým kamarádem báječné léto, dokud děda nezmizí i s Kvíkem. A dokud se v dědově kufru nenajde přístroj na výrobu klobás.

Stop-motion je technika animace, při níž je animovaný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o maličké úseky tak, aby po následném spojení vyvolala animace během projekce dojem spojitosti. Časově velmi náročnou a pracnou technikou vznikaly animované filmy před vznikem digitálních technologií, pracovali s ní slavní čeští tvůrci jako Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Jan Švankmajer či Jiří Barta. V poslední době tak točil své filmy britský tvůrce Nick Park, jehož plastelínový chlapík Wallace a pes Gromit jsou světově proslulí.

Festival Malé oči pořádá Bio Oko, kino Aero, Aeroškola a distribuční společnost Aerofilms. Nabízí také výstavy či animační nebo dabingové dílny. Kromě zmíněných pražských kin se do něj zapojila také kina v Napajedlech, Uherském Hradišti, Zábřehu, Prostějově, Hradci Králové, Brně a Chomutově.

(mac, čtk)

FOTO – Facebook/Malé oči, maleoci.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here