Home Pel mel Kultura Dnes začíná šestidenní festival Jazz goes to town/Jazz jde městem

Dnes začíná šestidenní festival Jazz goes to town/Jazz jde městem

Frisk FOTO - goout.net

V Hradci Králové dnes začíná 28. ročník Mezinárodního festivalu Jazz goes to town/Jazz jde městem. Nabídne přes 70 hudebníků v 11 domácích i zahraničních kapelách. Letošní festival, který má podtitul Hlasy budoucnosti, potrvá do soboty 15. října. Koncertní festivalové večery začínají v 19 hodin, uvedli pořadatelé. Festival pořádá kulturní nezisková organizace Kontrapunkt.

Letošní festival bude v Hradci Králové na pěti místech, v kině Bio Central, v kavárně Artičok, ve Studiu Beseda Klicperova divadla, v Klubu č.p. 4 a v secesní budově Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží. Po dobu festivalu bude v Bio Central výstava Polské jazzové plakáty 1973 až 2010.

28. ročník festivalu Jazz Goes to Town má podtitul Hlasy budoucnosti. Pořadatelé se letos rozhodli dát hlasu jako nejpřirozenějšímu nástroji více prostoru než v uplynulých letech. »Hlas pro nás zároveň symbolizuje osobní hudební vyjádření. Hudebníci, kteří letos na festival přijedou, reprezentují různá pojetí jazzu. Některé soubory jsou experimentálnější, některé více čerpají z již zavedených tradic, všechny jsou ale jedinečné a nezaměnitelné,« řekl k letošnímu tématu festivalu dramaturg Michal Wróblewski. Letošní ročník by měl reflektovat to, že hudba se neustále vyvíjí a že stále přicházejí nové osobnosti, které oslovují posluchače po celém světě právě prostřednictvím svého vlastního unikátního hlasu. 

Festival dnes večer zahájí v kavárně Artičok koncert mezinárodního kvartetu Invisible World Tomáše Lišky. Podle pořadatelů půjde o spojení jazzu a world-music a o neotřelou zvukovou barvu nástrojového složení housle, akordeon, kontrabas a perkuse. Progresivnější jazzové směry bude zastupovat v pátek pardubické freejazzcore trio Frisk v Klubu č. p. 4 a zítra svěží vokálně-instrumentální septet Uthando ve Studiu Beseda.

Vyvrcholením festivalu bude v sobotu večer v kině Bio Centrál koncert Michaela Mantlera legendy světového avantgardního jazzu, Garetha Davise sólista a také přední interpret soudobé hudby a českého čtrnáctičlenného vokálně-žesťového ansámblu, který vznikl pro tuto příležitost. Posledním koncertem bude vystoupení třináctičlenného tělesa Été Large německé saxofonistky Luise Volkmann, které přinese divoký, rozpustilý zvuk velkého tělesa, ve kterém se potkává jazz, rock and roll, hudba spontánní a virtuózní.

Vstupenky jsou v cenové relaci od 100 korun do 350 korun a jsou v prodeji online na www.goout.cz a také na prodejních místech sítě GoOut v Praze, Brnu, Ostravě a Plzni. Vstupenky v předprodeji jsou cenově výhodnější než při koupi na místě. Předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu.

Na festivalu v minulosti koncertovali například kytarista Mike Stern se speciálním hostem Randy Breckerem, harmonikář Sugar Blue, americká skupina Lester Bowie’s Brass Fantasy či pianista Joe Zawinul se sestavou Syndicate.

(mac, čtk)

FOTO – jgtt.cz, goout.net

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here