Home Pel mel Kultura Festival Týden mozku je před námi a odpoví vám na otázky

Festival Týden mozku je před námi a odpoví vám na otázky

FOTO – Týden mozku

Již zítra začíná Týden mozku, festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week, celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Jak vzniká bolest? Jak se učíme? Co a proč si pamatujeme? Odpovědi nejen na tyto otázky přinesou přednášky, workshopy, výstavy a další akce, které pro veřejnost přichystala Akademie věd ČR.

Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

Po třech letech, kdy se Týden mozku odehrával v online prostoru, se vrací do osobní roviny. Ve čtyřech městech České republiky – Praze, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě – můžou zájemci navštívit přes 50 akcí: přednášky, besedy, workshopy či výstavy nebo si zahrát hry a vyzkoušet virtuální realitu. 24. ročník festivalu proběhne v termínu 13. – 19. březen 2023 a jako tradičně je vstup zdarma.

»Mám radost, že se festival Týden mozku každým rokem rozrůstá – třeba ne vždy co do počtu akcí, ale vždy do šíře nabízeného programu. Dokážeme tak mozek, nesmírně fascinující orgán, přiblížit všem věkovým skupinám,« řekl zakladatel festivalu Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Festival představí mozek jako metropoli, vysvětlí, jak vzniká bolest nebo jak funguje paměť, a to včetně vizuální. Přiblíží závažné nemoci, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba či schizofrenie. Návštěvníci se také dozvědí, že záleží na rytmu v těle, i jak neuronová síť mozku inspiruje informační technologie. Jedna z přednášek se zaměří na extrémní prostředí, třeba jak se lidský mozek přizpůsobí třeba pobytu v kosmu.

Fobie, optické klamy, logické hádanky

Součástí festivalu je pestrý doprovodný program. V hlavní budově Akademie věd na Národní třídě v Praze bude k vidění výstava věnovaná optickým iluzím, zájemci si budou moct vyzkoušet virtuální realitu. Národní ústav duševního zdraví přichystal trénink paměti nebo ovládnutí strachu. Na zbavení se fobií dokonce existují kurzy, které představí ZOO Praha.

Chybět nebudou ani workshopy a besedy. V Hradci Králové například lektoři poradí, jak na bolest, v Olomouci připravila Pevnost poznání tři interaktivní akce. Nachystané budou také vědecké pokusy, řešení logických úloh včetně Einsteinovy hádanky a mnoho dalších zajímavých aktivit.

Týden mozku pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Zúčastní se ho nejen jednotlivá pracoviště AV ČR, ale také externí vystavovatelé včetně univerzit, nemocnic či soukromých firem.

Součástí programu bude i nahrávání podcastu Akademie věd Věda na dosah. Hostem bude Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu AV ČR, který pohovoří o fungování lidské paměti a poradí i několik tipů, jak ji trénovat.

Hlavními partnery 24. ročníku Týdne mozku jsou společnosti Bioinova a M.G.P., spol s r. o., přičemž poslední zmíněný si pro návštěvníky připravil přednášku o speciální technologii, která pomáhá odhalovat Parkinsonovu chorobu ještě dříve, než se objeví první příznaky.

»Hlavní přednáškový cyklus nabídne čtyři až pět přednášek každý den od pondělí do pátku. Protože se konají prezenčně, je nutné si je rezervovat, kapacita se rychle plní,« upřesnila Lenka Heroldová z organizačního týmu Týden mozku.

(pr)

FOTO – Týden mozku, AV ČR/Jana Plavec, Facebook/Týden mozku, archiv AV ČR, pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here