Home Pel mel Volný čas Kam na výlet? Proč ne do Písku na pískové sochy a další

Kam na výlet? Proč ne do Písku na pískové sochy a další

FOTO - Facebook/Písek - oficiální stránka města

Přemýšlíte, kam na výlet? Co takhle se jet podívat do Písku na pět soch vytvořených z písku, nebo se rozhlédnout z nové vyhlídky na Hradišti? Prácheňské muzeum plné zajímavých výstav a exponátů, také stojí za návštěvu a v úterý můžete zavítat na Koncert hvězd poprvé v Písku.

Náplavku u Kamenného mostu v písku zdobí již po sedmnácté pět velkých soch z písku, vytvořených na téma »Písek – Jihočeské Athény«. V souladu s antickou tradicí byl letošní ročník výstavy pod otevřeným nebem Sochy z písku v Písku 2023 pojat jako sympozium.

Sochy od konce dubna tvořili Marian Maršálek, Václav Lemon, Václav Kyselka, Jakub Hýnar a Josef Faltus. Na každou sochu bylo použilo 15 tun písku, který museli tvůrci nejdřív zhutnit jemným štukovým pískem do vysokých homolí, a pak z něj teprve tvořili jednotlivé motivy. Sochaři na pískových sochách pracují vždy přibližně dva týdny.

Letos písková díla propojila pět částí antického dramatu s pěti smysly a pěticí archetypů zpodobněných slavnými řeckými umělci a mysliteli. Vypravěč příběhů Homér byl jedno velké ucho. Snílek a fantasta Orfeus šel sveřepě za svým cílem, jeho nos jej vedl za vůní lyriky. I vědec Pythagoras si rád vše ověřoval vlastníma rukama. Filozof Empedokles zkoumal bystrým vnitřním zrakem učení svých předchůdců. A bajkař Ezop dával lidem zažít chuť příběhů šprýmařského jazyka. Autorem koncepce soch je pedagog, scénograf a realizátor site-specific projektů MgA. Tomáš Žižka.

Přízvisko »Jihočeské Athény« získalo město Písek již na přelomu 19. a 20. století. Reflektovalo množství škol a bohatou kulturní tradici města. »Historie, kultura a vzdělanost jsou tradiční fenomény, které vdechují Písku jeho osobitost. I dnes se město profiluje jako ‚živé jihočeské Atény‘ a uvědomuje si jedinečnou roli kultury a vzdělávání pro kvalitu života nejen místních lidí,« řekl písecký radní pro kulturu Robin Mikušiak.

Sochy na svém místě za příznivých klimatických podmínek zůstanou až do pozdního podzimu. »Stejně jako v minulých letech výstavu soch doplňuje venkovní výstava na promenádě v Čechově ulici, která letos nese název Destinace hrou a přináší inspiraci na výlety pro rodiny s dětmi v turistické destinaci Písecko – Blatensko – Strakonicko – Vodňansko,« doplnila Petra Měšťanová, mluvčí písecké radnice Písku.

Návštěvníci Písku májí také možnost navštívit v městské části Hradiště novou čtyřmetrovou pozorovatelnu, ze které mohou vidět za dobrého počasí panorama Píseckých hor i vrcholky Šumavy. Projekt vzešel z nápadů obyvatel v participativním rozpočtu. Náklady na vybudování pozorovatelny a úpravu okolí činily přibližně 400 000 korun, upřesnila Měšťanová.

Z pozorovatelny mohou lidé vidět Písecké hory i šumavské vrcholy Libín, Boubín a Bobík. Projekt odkazuje na román Jindřicha Šimona Baara Jan Cimbura, jehož hlavní představitel přichází na službu k sedlákovi na Hradiště a později se ujímá hospodářství v Putimi. Návštěvník si může z pozorovatelny prohlédnout krajinu, v které se román odehrává a připomenout si ideál jihočeského sedláka.

V úterý 30. května nabízí Písek v Divadle Fráni Šrámka od 19 hodin také možnost zavítat na Koncert hvězd poprvé v Písku, na kterém vystoupí například sólisté Daniel Hůlka, Vladimír Chmelo, Iveta Jiříková a Peter Berger, kteří budou excelovat ve slavných scénách oper Libuše, Prodaná nevěsta, Rusalka atd. za doprovodu orchestru Virtuosi di Praga. Celý koncert oddiriguje Oldřich Vlček. Tento koncert má být takovou ochutnávkou a předzvěstí roku České hudby 2024.

(mac)

FOTO – Facebook/Pískoviště, Facebook/Písek – oficiální stránka města, prachenskemuzeum.cz, mesto-pisek.cz

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here