Kde se inspirovat pro tvorbu velikonočních kraslic? Ideálně na výstavě v Muzeu Vyškovska

Výstava v Zámecké komoře Muzea Vyškovska nazvaná MARIE PACHTOVÁ – sběratelka, mistryně a učitelka vám představí celoživotní tvorbu kraslic této zručné malérečky, folklorní pracovnice a vyškovské pedagožky, která je držitelkou titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje. Kraslice nejen vytvářela, ale i sbírala v různých zemích a to nejen v Evropě. Muzeu Vyškovska věnovala sbírku více než 300 kraslic z různých zemí Evropy, Ruska i Číny.

Paní Pachtová nyní devadesátnice se při propagaci hanácké techniky slámové intarzie setkávala s mnoha dalšími výrobci kraslic a podařilo se jí soustředit ukázky našich i zahraničních mistrů lidového umění, které od ní Muzeum Vyškovska získalo do své sbírky. Na počest jejího celoživotního díla připravila muzejní pedagožka Jitka Horáková výstavu, na které část této mimořádné kolekce můžete vidět až do 14. května.

Součástí sbírky, jejíž část muzeum právě vystavuje, jsou například i kraslice, které Pachtová malovala pro svého tehdy teprve budoucího muže, když byl na vojně.

»Všechny kraslice, které jsem dostala do sbírky, jsem doma opatrovala a těšila se z nich. Když jsem viděla malérečky třeba na Ukrajině či v Rumunsku, jak pracují, bylo to až neuvěřitelné,« zavzpomínala na zkušenost Pachtová, která je místní rodačkou a držitelkou titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje.

Sbírka kraslic je ukázkou práce našich předků, kterou lze předávat dalším generacím. »V průběhu následujících let se na (dalších) velikonočních výstavách chystáme ukázat návštěvníkům jinou část sbírky. Pro naše muzeum má obrovskou hodnotu. Vytvořil ji člověk, který se sám této tvořivé práci věnuje, rozumí jí, a uměl tak v zahraničí nasbírat cenné artefakty krasličářského umění,« řekla ředitelka Muzea Vyškovska Monika Pelinková na vernisáži výstavy.

Marie Pachtová celý svůj život zasvětila učitelské profesi, kterou vykonávala na různých základních školách ve Vyškově až do roku 1989. Od své učitelky Julie Kummerové-Kubíčkové se naučila nejen technice zdobení kraslic slaměnou intarzií, ale převzala od ní lásku k lidové kultuře Hané a předávala ji obohacenou o vlastní interpretační vklad dál dětem, které učila. Vedla mnohé kurzy zdobení hanáckých kraslic v pro mládež i dospělé, doma i v zahraničí. Účastnila se soutěžních přehlídek, organizovala výstavy velikonočních kraslic a výtvarných děl inspirovaných prostředím Hané. Už v roce 1959 se žačky pod jejím vedením přihlásily do celostátní soutěže o nejkrásnější kraslici. Někteří její žáci v tvorbě pokračují a tradice se udržuje také v její rodině. obě její dcery i vnuk pracují s touto technikou.

Její kraslice jsou zastoupeny ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea, Muzea Vyškovska a v mnoha soukromých sbírkách.

Jméno Marie Pachtové je rovněž neodmyslitelně spojené s Dětským folklorním souborem Klebetníček Vyškov, kde téměř 50 let působila jako vedoucí. Děti učila nejen zpívat a tancovat, ale vštěpovala jim především úctu a vztah k místnímu hanáckému dialektu, písničkám, říkadlům, zvykům, tancům a hrám, které ve scénickém zpracování dodnes předvádějí návštěvníkům folklorních festivalů u nás i v cizině.

Velikonoční dílna v Muzeu Vyškovska

V sobotu 1. dubna pořádá Muzeum Vyškovska velikonoční dílnu, v rámci které si účastníci můžou vyzkoušet některé tradiční techniky zdobení kraslic a další zajímavé velikonoční tvoření. Velikonoční dílna bude probíhat od 10 hodin do 16 hodin za vstupné 50 korun. V ceně vstupenky je výtvarný materiál na jeden výrobek a také prohlídka výstavy Marie Pachtová – sběratelka, mistryně a učitelka. Kdo si bude chtít připlatit dalších 30 korun, získá další výtvarný materiál na další jeden výrobek.

Paní Ludmila Dvořáková návštěvníkům předvede zdobení kraslic voskovou batikou (novoveské kraslice), paní Markéta Šplíchalová ukáže zdobení kraslic vyškrabováním (borkovanské kraslice), pan Alois Slezáček předvede tradiční hanáckou techniku zdobení kraslic slámou a s paní Evou Altmanovou si děti mohou vlastnoručně nazdobit perník.

Ve tvořivé velikonoční dílně si bude moci návštěvník vajíčko ozdobit technikou decoupage, voskovým reliéfem, jezerní sítinou nebo si nazdobit připravenou vrtanou madeirovou kraslici.

(mac)

FOTO – Facebook/Muzeum Vyškovska/Petra Slechanová, Muzeum Vyškovska, pixabay, ceske-tradice.cz

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy