Home Pel mel Volný čas Kdo, kdy a kde nosí dárky? Vše objasní výstava Dárkonoši, od Ježíška...

Kdo, kdy a kde nosí dárky? Vše objasní výstava Dárkonoši, od Ježíška po Santa Clause

Koza Yule FOTO - Slovácké muzeum

Výstava ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti představuje návštěvníkům bytosti, které dětem nosí vánoční dárky. Jejich původ lze najít jak v křesťanských tradicích, tak v mýtech nebo pohanských zvycích. Nejčastěji byly spojeny s obdobím zimního slunovratu. Výstava nazvaná Dárkonoši, od Ježíška po Santa Clause je v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech přístupná do 8. ledna, sdělila mluvčí muzea Petra Bubeníková.

Všeobecně známé jsou postavy Ježíška, Santa Clause nebo Dědy Mráze. Mezi bytostmi nosící vánoční dárky lze však najít také skřítky, obry, čarodějnice, víly, kozla nebo tři krále. Každá z nich má svůj příběh. Tradice vánočního obdarovávání tak, jak ji známe dnes, sahá do 19. století. »Svým způsobem na tom mají zásluhu bohaté měšťanské vrstvy a jejich životní styl vytvářející idylický obraz šťastné rodiny v období biedermeieru. Přesně do něj zapadá představa útulné domácnosti, napečeného cukroví a rozzářeného ozdobeného stromu, který se jako nový symbol Vánoc objevil právě v tomto období,« uvedl historik muzea Pavel Portl.

Spolu s programovou pracovnicí muzea a textilní výtvarnicí Petrou Tománkovou výstavu připravoval přibližně rok. »Chtěli jsme vytvořit dětskou výstavu, která přesáhne hranice regionu, a inspirovaly nás články, které se objevují v adventním období a popisují i jiné dárkonoše než jen našeho Ježíška. Navíc milujeme Vánoce, jejich atmosféru, takže jsme si svým způsobem udělali touto výstavou radost,« uvedli autoři výstavy.

Vizuálně je výstava stylizovaná do jednotlivých scén. Návštěvníci nahlédnou například do obchodu, v němž dárky vybírá Sinterklaas s jeho pomocníkem Černým Petrem. Uvidí také poušť, kterou procházejí tři mudrcové s velbloudy směrem do Betléma. V pokoji s hořícím krbem odpočívá Father Christmas, zatímco švédský Tomte s kozou Yule přichází s dárky k typické švédské chalupě a italská Befana přilétá ke komínu, jímž shodí dárky.

Součástí výstavy jsou i kostýmy, které vznikaly podle dobových vyobrazení, nejčastěji pohlednic a ilustrací. »Protože podoba dárkonošů se v některých případech výrazně proměňovala v čase, snažili jsme se rekonstruovat původní vzhled nebo ten nejcharakterističtější. Například anglický Father Christmas, který dnes vizuálně splývá se Santa Clausem, je zachycen ve fialovém, modrém i hnědém plášti, ale na výstavě je oděný do pláště zeleného, v němž se objevuje nejčastěji. V některých případech jsme si vypomohli sbírkovými předměty Slováckého muzea, takže třeba polský Gwiazdor má na sobě kožich z etnografických sbírek, zatímco holandský Sinterklaas je oděný do původního historického kněžského roucha« vylíčila Tománková.

K výstavě je připraven výukový program s dílničkou. Děti se v ní naučí snadno a zároveň originálně zabalit dárky. Také si budou moci vyrobit vánoční přání a jmenovky. 

Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 8. ledna a je otevřená během celého týdne od 9 hodin do 12 hodin a pak od 12 hodin 30 minut do 17 hodin. Vstupné pro dospělé činí 100 korun a pro děti od 6-15 let, studenty a seniory je za 70 korun.

(mac, čtk)

FOTO – Slovácké muzeum

Předchozí článekVíkendová anketa – jedenáctka kolaborantů roku 2022
Další článekČeši solí až třikrát víc, než by měli, na zdravotní problémy zadělávají i dětem

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here