Home Pel mel Kultura Kompletní Žatecký poklad z 11. století zaujme precizností i rozsahem

Kompletní Žatecký poklad z 11. století zaujme precizností i rozsahem

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zpřístupnilo novou expozici Žatecký poklad. FOTO - ČTK/Slavomír Kubeš

Regionální muzeum v Žatci otevřelo pro veřejnost novou expozici s Žateckým pokladem. Soubor vzácných stříbrných a zlatých předmětů o váze téměř tři kilogramy poprvé představuje v kompletní podobě na stálé výstavě. Dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší depot uložený před rokem 1050 v Čechách. Zájemci mohou využít rezervační systém, přístup do pokladnice je omezený, informovala ředitelka muzea Radmila Holodňáková.

»Expozice je v relativně malém prostoru. Ve vstupní části se návštěvníci dozvědí všechno, co se nám podařilo o pokladu zjistit. Finále té expozice tvoří pokladnice, kde se návštěvník seznámí s hlavním exponátem, a to je Žatecký poklad, který je poprvé vystaven v úplnosti,« řekla Holodňáková.

Poklad se našel v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí v Žatci. Soubor stříbrných šperků, hřiven, více než tří set mincí či dvou zlatých prstenů byl dosud vystaven pouze pětkrát a podle ředitelky nikdy v kompletní sestavě. V žateckém muzeu byla část pokladu představena dvakrát při mimořádných příležitostech. Naposledy ho viděli návštěvníci Pražského hradu v roce 2015.

Unikátní poklad obsahuje nejširší škálu předmětů z raného středověku. Předpokládá se, že vlastníkem pokladu, který byl do země uložen v roce 1012 nebo krátce poté, byl někdo z nejbližšího okolí českého knížete Jaromíra. Ve své době představoval pro jeho vlastníka pohádkové bohatství.

Na přípravě expozice pracovali odborníci a pracovníci muzea dva roky. Vyšla na dva miliony korun a přispěl na ni zřizovatel muzea, město Žatec. Expozici doplňuje sedm videí, která ukazují výrobu šperků, odlévání hřiven či ražbu mincí. Návštěvníci si na místě mohou zakoupit suvenýry, třeba repliky mincí, čokoládové mince nebo pexeso na téma Žateckého pokladu.

Expozici je možno navštívit v Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci od úterý do pátku v čase 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin a o víkendech v časech 13, 14, 15 a poslední v, 16 hodin. Kapacita expozice s pokladem je pouze 12 lidí a proto muzeum upozornilo na to, že je ideální si udělat rezervaci, protože přednost k vstupu mají objednaní návštěvníci. Vstupenky se dají na pokladně platit pouze v hotovosti. Expozice bude přístupná do 31. prosince 2023.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Slavomír Kubeš, Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here