Home Pel mel Kultura Koně v akci, Králičí hop a dožínky o víkendu zaplní pardubické závodiště

Koně v akci, Králičí hop a dožínky o víkendu zaplní pardubické závodiště

FOTO - tahouni.eu

O víkendu se na pardubickém závodišti uskuteční 24. ročník výstavy Koně v akci, což je přehlídka desítek druhů plemen, od poníků po chladnokrevné koně. Představí koně při sportovních i pracovních činnostech, nabídne chovatelské přehlídky a bohatý doprovodný program, uvedla manažerka výstavy Kateřina Nohavová.

Hlavní program výstavy se odehraje v sobotu, na programu budou přehlídky chladnokrevných koní a shetlandských pony, soutěže a šampionáty.

»V podvečer se například uskuteční Mistrovství České republiky v těžkém tahu, kdy zejména pracovní koně a jejich kočí soupeří o to, kdo utáhne nejvyšší váhu na předem dané trati. Není výjimkou, že tyto těžké váhy utáhnou i násobek své hmotnosti. Divácky atraktivní je také soutěž v orbě koňmi,« řekla Nohavová.

Sobotní soutěž v orbě O ruchadlo bratranců Veverkových je 19. ročníkem této tradiční soutěže v kategoriích klasický pluh a otočný pluh. Měla by se uskutečnit od 12 do 14 hodin.

Tématem letošní výstavy je harmonie, souznění člověka a koně, a hodnotit se tak bude i jejich vzájemná důvěra a porozumění, které je nutné pro vykonávání všech pracovních a jezdeckých disciplín. Od 12 hodin 30 minut do 16 hodin se bude konat koňská show před tribunami, a na ní se představí malí i velcí koně.

»Diváci se mohou těšit na dostihy shetlandských pony, na drezuru starokladrubského koně pod sedlem i v kočáře, na ukázku výcviku koní městské policie, na skokovou čtverylku i pohádku v podání minikoní, na tančícího fríského koně i na westernové koně,« sdělila Nohavová.

V doprovodném programu se pořadatelé zaměřili především na dětské návštěvníky. Vyzkouší si například hobby horsing, tedy skok přes překážky s koněm na tyči, v dětském centru si vyrobí loutku koně nebo si vyzkouší své vědomosti v zábavném kvízu a budou mít příležitost zhlédnout loutkové představení »Kašpátek chodí pěšky« v produkci divadla Čmukaři, či využít fotokoutek s živým poníkem, nebo si prohlédnout hospodářská zvířata.

V neděli se pak koná od 11 hodin Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou. Porotci hodnotí komunikaci koně a kočího a jejich dovedností při práci v lese. V sobotu i v neděli budou ve stejném čase od 9 hodin do 15 hodin na Pardubickém závodišti probíhat i skoky přes miniaturní překážky ne však koní, ale králíků. Jedná se o kvalifikaci na Mistrovství ČR v králičím hopu »Králíci v akci«.

Hlavní programem v neděli budou od 10 hodin do 17 hodin dožínky města Pardubic, na kterých se můžete například nechat povozit v konibuse na dráze koňského závodiště. O hudbu se postará kapela Agnes, folklórní soubor RADOST a host Bohuš Matuš. Děti se mohou těšit na loutkovou »Vodnickou pohádku« v produkci divadla Kozlík, dílničky, jízdy na traktůrcích, lukostřelbu či skákací hrad. Dospělí odvážlivci se na dožínkách mohou zúčastnit soutěže »Kdo s koho« na elektrickém býkovi, či finále soutěže o nej… dojičku či dojiče o ceny na simulátoru dojení. Pro ostatní zde bude prezentace regionálních prodejců, hospodářská zvířata a samozřejmě občerstvení v podobě trdelníků, zmrzliny či jídla od kuchyně ZD Rosice u Chrastavi.

Cena základní vstupenky v sobotu činí 150 korun a zlevněná vstupenka pro děti a seniory stojí 80 korun. Rodinné vstupné lze pořídit za 400 korun a dědi do 10 let mají vstup zdarma. Vstupenka na sobotní program je zdarma.

(mac)

FOTO – zavodistepardubice.cz/Šimerda, tahouni.eu, ČTK/Miloš Ruml

Předchozí článekANO a SPD opět iniciují schůzi k energetice
Další článekÚtoky na záporožskou jadernou elektrárnu významně ohrožují bezpečnost

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here