Home Pel mel Kultura Křehká krása skla a bižuterie čeká na své objevitele

Křehká krása skla a bižuterie čeká na své objevitele

FOTO - krehkakrasa.cz

Křehké kráse skla a bižuterie patří až do neděle areál Eurocentra a blízkého Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Přehlídka Křehká kráse se koná pojedenácté, představuje se na ní 40 výrobců perlí, bižuterie, skla a vánočních ozdob. V roce 2019 prošlo areálem za čtyři dny rekordních 13 600 návštěvníků, loni a předloni jich bylo kvůli koronavirovým omezením méně.

»Všichni věříme, že se návštěvníci do království perlí, bižuterie, skla a vánočních ozdob vrátí a překonají rekordní účast z roku 2019. Každý si jistě vybere zážitek dle svého vkusu,« řekl Pavel Kopáček, předseda Svazu výrobců skla a bižuterie, který je hlavním organizátorem. Cena vstupného na přehlídku Křehká krása činí 100 korun a důchodci zaplatí 80 korun. Vstupenka platí po celou dobu trvání výstavy a opravňuje ke vstupu do areálu Eurocentra v Jablonci nad Nisou. Děti do 15 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

Návštěvníkům se nabízí jedinečná možnost výhodně nakoupit přímo od výrobců, a proto si mimo jiné tato událost našla své pravidelné příznivce. Vedle ohromné nabídky bižuterie, skla a vánočních ozdob se výstava stává i příjemným místem, kde může strávit i celá rodina značnou část dne.

Doprovodný program výstavy umožňuje dospělým i dětem v mnoha tvůrčích dílnách vytvořit si vlastní šperk, namalovat vánoční ozdobu, vyfouknout skleněný pohár, udělat skleněnou mozaiku či umělou květinu.

Na letní scéně každý den celé odpoledne nepřetržitě hrají zajímavé kapely a v neposlední řadě je možno zde shlédnout celou verzi fenomenální módní přehlídky Made in Jablonec s podtitulem Show must go on.

Přehlídka podle Kopáčka nabízí i několik novinek. »Významné výrobce vánočních ozdob představuje Festival vánočních ozdob a na několika stáncích prezentujeme nový koncept zaměřený na oděv a doplněk,« řekl Kopáček. Rozšířený program je zaměřený na ukázky sklářských a bižuterních technik, v němž se představují špičkoví výrobci ve svém oboru. »Návštěvníci tak mohou vidět malování foukaných tvarů, výrobu lampových figurek, pojízdnou sklářskou pec a další,« dodal. V hlavním sále je v nové podobě oblíbená korálková dílna.

Výstava Křehká krása se v Jablonci poprvé uskutečnila v roce 2012, organizátoři tak chtěli navázat na tradici mezinárodních výstav skla a bižuterie z 60. až 80. let minulého století. Cílem bylo také ukázat, že navzdory recesi, levné asijské konkurenci i rozpadu někdejšího bižuterního uskupení Jablonex, jablonecká bižuterie žije a má budoucnost. Přehlídka oslovuje i turisty, je jednou z akcí krajského projektu na podporu cestovního ruchu Křišťálové údolí (Crystal Valley). Po dobu výstavy je návštěvníkům otevřeno i nové bižuterní centrum Křišťálový ráj, zhruba sto metrů od Eurocentra. »Za ty dva měsíce tudy prošlo 3 500 zákazníků a jsme na tom o šest procent lépe než v roce 2019, jsme přesvědčeni o tom, že je to i polohou v centru města,« dodal Kopáček.

Běžné vstupné do muzea od července zdražilo na 120 korun, návštěvník se vstupenkou z Křehké krásy dostane jednorázovou slevu a bude platit 80 korun. »Nutí nás k tomu hospodářská situace, jen za energie jsme v prvním pololetí dali 1,4 milionu korun, loni za celý rok to bylo 1,18 milionu,« doplnila ředitelka muzea Milada Valečková.

Akce Křehká krása je přístupná v pátek a v sobotu od 10 hodin do 18 hodin a v neděli pouze do 16 hodin.

(mac, čtk)

FOTO – jablonec.com, krehkakrasa.cz, ČTK/Radek Petrášek a Vít Černý

Předchozí článekNa polovině dlouhodobě měřících stanic padly teplotní rekordy
Další článekPohároví zástupci musejí v lize zabrat. Po hrůzostrašném prvním kole je čeká reparát

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here