Home Pel mel Kultura Kroměříž nabízí Hanácký den plný folkloru, zvyků a tradic, ale i voňavý...

Kroměříž nabízí Hanácký den plný folkloru, zvyků a tradic, ale i voňavý Gastrofestival Mňam!

Hanácký den v Kroměříži FOTO - Facebook/Dům kultury Kroměříž

Dnes se koná šestý ročník Hanáckého dne v Kroměříži, který představuje zvyky, hudbu, tance a kroje z Hané. Součástí programu, jenž začíná v 9 hodin a vrátil se letos na tradiční Hanácké náměstí, jsou vystoupení folklorních souborů z Kroměříže i okolí a po celý den se bude konat také jarmark. K vidění bude například i praktická ukázka oblékání hanáckého kroje, uvedla Šárka Kučerová z kroměřížské radnice. Zítra Výstaviště Kroměříž provoní největší gastrofestival na Moravě Mňam!, jehož letošní tváří je Roman Staša, vítěz soutěže Master Chef. Nabídne tradiční i netradiční pokrmy prezentované kuchaři z celého světa.  

V programu Hanáckého dne se podle kroměřížského radního Jiřího Kašíka vystřídají kroužky a soubory tvořené dospělými členy, ale i dětské kolektivy. »Svědčí to o tom, že se nám daří folklorní tradice udržovat a předávat mladším generacím. A to je dobře,« uvedl Kašík.

Své umění, lásku k regionu a krásu a barvy hanáckých krojů předvedou postupně dětské soubory Klubíčko Kroměříž, Zrníčko Holešov, Klebetníček z Vyškova, Hulíňáček, Lidový soubor Chropyňáček, Bezměrováček, Hanácké šponti z Kroměříž a Taneční kroužek Hanáček Tovačov. »Se svými programy se představí také soubory dospělých, a to Kulturní Sdružení Omladina Martinice, Hanácká beseda Kojetín, Hanácké sóbor Kroměříž a Folklorní soubor Haná Přerov,« upřesnila Kučerová.

Své pěvecké umění předvedou na pódiu účastníci soutěže O hanáckyho kohóta za hudebního doprovodu cimbálové muziky Dubina, vystoupí také Hanácká dechová hudba Hulíňané, která to vezme, jak se říká pěkně od podlahy. Připravena je ukázka oblékání kroje, o kterou se postarají Václava Navrátilová a Markéta Hnilicová. Hanácký jarmark nabídne ve stáncích nejrůznější regionální speciality.

Hanácký den má za cíl podporu hanáckého folkloru ve městě i jeho okolí formou prezentací souborů, krojů, zvyků a regionální gastronomie. Vstup je zdarma. V případě nepříznivého počasí se program přesune do prostor Domu kultury v Kroměříži, který akci spolu s městem Kroměříž a Základní uměleckou školou Kroměříž pořádá.

Návštěvníci Hanáckého dne v Kroměříži mají dnes i možnost projížděk kočárem. Nástupní místo je na Hanáckém náměstí a konají se pouze za hezkého počasí.

Gastrofestival Mňam!

Hned zítra se koná největší gastrofestival na Moravě Mňam!, a to na Výstavišti Kroměříž. Ten nabídne více než devadesát stánků a originálních foodtrucků s nabídkou tradičních i netradičních pokrmů, které budou prezentovat kuchaři z celého světa. Kromě specialit nejen světových kuchyní, nabídnou svou produkci i pivovary Holba, Zubr a Litovel a nebude chybět také pivní speciál Mňam!, který sládci uvařili speciálně jen pro gastrofestival, míchané alko i nealko koktejly, domácí limonády nebo lahodná výběrová káva z několika pražíren.

Na návštěvníky také čeká třetí ročník soutěže jedlíků Hanácké vdolek 2023, spousta doprovodných aktivit a soutěží pro dospělé i děti. O hudbu se na počátku postará kapela Foxy Hunters, děti si užijí Kouzelný karneval s Jirkou Hadašem v zábavným parku Dětský svět a novinkou letošního ročníku je koncert kapely Fleret.

Gastrogestival Mňam! bude nejen spolumoderovat, ale pro návštěvníky přímo na podiu připraví svoje speciality k ochutnávce Roman Staša, vítěz soutěže Master Chef.

Pro ty z vás, kdo ještě váháte s návštěvou Mňam! gastrofestivalu – k ochutnání zde bude od tradičních českých jídel, jako jsou béleše, bramborové patenty s povidly a mákem, hanácké vdolky, přes netradiční chobotnice, ústřice nebo pštrosí maso a žabí stehýnka až po delikátní italské pizzatini, mexické burrito, indonéskou kuchyni nebo gruzínské chačapuri a japonské koláče teriaki.

Mňam! gastrofestival se koná v neděli od 10 do 20 hodin a základní vstupné činí 100 korun.

(mac)

FOTO – mesto-kromeriz.cz, kromeriz.eu, hulinane.cz, Facebook/Dům kultury Kroměříž, vystavistekromeriz.cz, TV Nova

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here