Home Pel mel Kultura Kulaté Svatovavřinecké hody lákají bohatým programem

Kulaté Svatovavřinecké hody lákají bohatým programem

FOTO - prerovsky.rej.cz

Série fotografií Jindřicha Štreita s názvem Lidé Přerova, ale i koncerty či historický průvod centrem doprovodí letošní svatovavřinecké hody v Přerově. Hodové veselí začíná dnes a potrvá do neděle. Nechybí ani dobový jarmark a tradiční hodová mše svatá v kostele svatého Vavřince. Hody mají ve městě dlouholetou tradici, v této podobě jej slaví Přerované již 20 let, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Letošní slavnosti otevřela dnes v Galerii města Přerova výstava čtyř desítek velkoformátových fotografií Jindřicha Štreita, který loni a letos fotil obyvatele města do série nazvané Lidé Přerova. »Fotografie zachycují život řadových Přerovanů i známých osobností. Snažili jsme se společně s profesorem Štreitem o takový výběr, který by nebyl prvoplánovým sociálním dokumentem. Na mnoha snímcích bude Přerov a jeho obyvatelé identifikovatelní, zároveň však autor nepopřel sebe sama a mnohé záběry jsou ryze detailní a portrétní,« uvedla kurátorka výstavy Lada Galová.

Při vernisáži byl pokřtěn kalendář pro rok 2023, který umělecký fotograf nafotil v ulicích města, na kulturních, společenských i sportovních akcích, v podnicích a také v domácnostech. »Kalendář má posilovat pouto obyvatel s Přerovem, lidé se mají díky němu se svým městem ztotožnit a v kalendáři najít své vlastní zážitky a prožitky,« přiblížil Štreit smysl jeho fotografování ve městě, které se uskutečnilo od podzimu 2021 do jara 2022.

Přerovské hody doprovází také vystoupení řady kapel. Dnes vystoupí například kapela Kern, Speciál Věry Špinarová a Petr Kolář, zítra Kameron, Mňága a Žďorp, Penzistor, Šediváci, ale i violoncellová skupina Arrhythmia, která ve složení čtyř violoncellistů a hráče na bicí nabízí osobité podání rockových, metalových či popových hitů z celého světa. »Program si připravilo n sobotu i Městské informační centrum, které od 10 hodin pořádá pro zájemce prohlídku nazvanou Archeologie v kostce. Ta bude spojená i s prezentací archeologického výzkumu na farní zahradě v Předmostí,« uvedl ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

V neděli bude kromě koncertů a historické slavnosti, součástí programu i historický průvod, který vyjde v 10 hodin 15 minut z Masarykova náměstí. V programu hodů je tentokrát cimbálová muzika Primáš, vystoupení Academic Jazz Bandu, kapely Děda Mládek Illegal Band a v 17 hodin 30 minut odehraje poslední hodový koncert Argema. Paralelně bude po celou dobu program i na Horním náměstí, kde se návštěvníci mohou těšit na historický jarmark, k poslechu i k vidění budou doboví muzikanti, divadelníci, šermíři, kejklíři, sokolníci i řemeslníci.

(mac, čtk)

FOTO – prerov.eu, prerov.nejlepsi-adresa.cz, prerovsky.rej.cz

Předchozí článekSPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: O padesátileté hvězdě, fotbalové »karmě« i časech, které se mění
Další článekSpadlé dráty vysokého napětí zastavily provoz na 15. kilometru D1

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here