Home Pel mel Věda a příroda Malý medvídek se doslovně vozí na mámě, a to i ve venkovním...

Malý medvídek se doslovně vozí na mámě, a to i ve venkovním výběhu

Malý sameček medvěda pyskatého ve venkovním výběhu Zoo Zlín a zámek Lešná FOTO - Zoo Zlín

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již každý den dovádí ve venkovním výběhu v Zoo Zlín a zámku Lešná. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Zlínská zoo je jedinou v Evropě, kde se za uplynulých 12 měsíců podařilo tento druh medvěda odchovat.

Sameček medvěda pyskatého přišel na svět na konci prosince 2022. První měsíce však společně se svou matkou pobýval v chovatelském zázemí expozice. Nyní už medvídě každý den dovádí ve venkovním výběhu v asijské oblasti zoo.

Díky kamerovému systému chovatelé pozorovali vývoj mláděte od jeho prvních dnů. Medvídě při příchodu na svět váží pouze 400 g, je slepé, takřka bez srsti a bezbranné. Desetiletá samice Saraswathi se opět projevila jako pečlivá matka. »Sameček zdárně prospívá, je ve skvělé kondici. Jeho váhu nyní odhadujeme kolem osmi kilogramů. Stále je závislý na mateřském mléku, začíná však již ochutnávat i ovoce a hmyz. Dokáže se už také vyšplhat na záda samice, pevně se chytne dlouhých hřbetních chlupů a nechá se vozit,« popsal zoolog Zdeněk Čech.

Rodičovský pár, desetiletého samce Druva a stejně starou samici Saraswathi, zahrada získala v roce 2015 z indické Zoo Mysore. Po téměř 30 letech se tak podařilo obnovit chov tohoto nápadného medvěda. Medvědy pyskaté objevíme pouze v 7 evropských zoo. »Doufali jsme, že náš medvědí pár přispěje k oživení současné evropské populace medvědů pyskatých, která čítá 18 jedinců. Je skvělé, že se nám opětovně podařilo navázat na první odchov mláděte v roce 2018,« řekl Čech.

Medvěd pyskatý patří mezi výrazné druhy medvědů díky své huňaté srsti a dlouhým chlupům na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Potravu hledá výhradně čichem, má totiž špatný zrak a velmi špatný sluch. Hnízda hmyzu otvírá dlouhými osmicentimetrovými drápy na předních nohách. Při jídle přitiskne čenich k otvoru, zavře nozdry, jazyk stočí do úzké ruličky a hmyz vsaje mezerou mezi chybějícími předními řezáky. Při tomto nasávání způsobuje hlasitý zvuk připomínající hučení vysavače. Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje od 1,5 do 1,8 metrů, váha pak od 100 až do 140 kilogramů. Mládě přichází na svět po sedmiměsíční březosti a se samicí zůstává až do svých tří let věku. »Naše mládě zůstane ve zlínské zoo minimálně dva a půl roku. Poté mu společně s koordinátorem chovu medvědů pyskatých najdeme nový domov v některé evropské nebo světové zoo,« vysvětli zoolog Čech.

Medvěd pyskatý, na rozdíl od ostatních medvědů, je ve volné přírodě obvykle aktivní za soumraku a v noci.

Domovinou medvědů pyskatých jsou lesy v Indii, Nepálu, Bangladéši a Ceylonu. Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje kolem 10 000 jedinců. Jejich početní stavy neustále klesají kvůli ničení životního prostředí a lovu pro údajně léčivé části těla.

(mac)

FOTO – Zoo Zlín, Facebook/ZOO a zámek Zlín – Lešná