Mezinárodní krajkářské slavnosti aneb krajka je stéle v kurzu

Ve Vamberku na Rychnovsku v pátek začnou třídenní Mezinárodní krajkářské slavnosti. Návštěvníky čeká nabitý program včetně módních přehlídek Krajkářské školy Vamberk, sdělili pořadatelé. Na akci se podílí řada organizací, například vamberecká radnice, krajkářská škola nebo Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Slavnosti začnou v pátek v 15 hodin a potrvají do neděle. V pátek je na programu například komponovaný večer věnovaný zakladatelce krajkářství na Vamberecku Magdaléně Grambové, který propojí divadelní představení, přednášku archeologa Bohumíra Dragouna a vystoupení šermířské skupiny.

Po celou dobu slavností budou mít návštěvníci možnost v prostorách vambereckého muzea navštívit výstavu Emilie Paličková a pokračovatelé mapující cestu českého krajkářství od roku 1919 do roku 2022 a především vůdčí osobnosti moderní krajky Emilii Paličkové. »Zájemcům bude také přístupná stálá expozice muzea věnovaná historii i současnosti krajky a nová výstava s názvem Poklady z cest krajkářky Anny Halíkové,« uvedli pořadatelé.

V kostele svatého Prokopa bude výstava k založení Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel Praha a v Krajkářské škole Vamberk nebude mezi vystavenými předměty chybět tradiční vamberecká vláčková krajka ani současné práce účastníků kurzů.

Výstava Klubu šité krajky při Oblastním muzeu v Chomutově bude v prostorách vamberecké radnice. »Výstava vznikla u příležitosti 20. výročí tohoto klubu věnující se technice šité krajky tolik typické pro oblast Krušnohoří,« uvedla jedna z organizátorek a pracovnice rychnovského muzea Martina Rejzlová.

Ve vamberecké knihovně bude výstava Bylo nás pět představující tvorbu Zdeny Halenkové, Elišky Matoulkové, Ludmily Moravcové, Ivy Vanžurové a Moniky Vychytilové. Výstava nazvaná Herdulky – krajkářky z Litvínova bude ve výstavní síni Městského klubu Sokolovna. Představí tvorbu litvínovských krajkářek, které v roce 2020 získaly ocenění za udržení tradic v Krušných horách Zlatý džbánek.

Ve Sportovní hale Vamberk budou do 31. července k vidění vybrané soutěžní práce letošního jubilejního X. Bienále české krajky, které je soutěžní přehlídkou současné krajkářské tvorby.

Historie krajkářství na Vamberecku sahá do 17. století, kdy podorlické panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdaléna Grambová pocházela z belgických Flander a zavedla mezi zdejším obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost. Krajkami se zdobily ženské i mužské oděvy a v 19. století se obliba takzvaných vláčkových krajek z Vamberecka rozšířila i na lidové kroje. Označení ‚vláčková‘ je odvozeno od ‚vláčení‘ niti zprava doleva a obráceně při nahazování půdice (sítě). Podomní obchodníci, takzvaní faktoři, je od místních krajkářek vykupovali a prodávali na lidové kroje na Moravě, ve Slezsku i v Uhrách.

(mac, čtk)

FOTO – vamberk.cz, bienale.vamberk.cz, tradice.vamberk.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy