Milovníci nerostů a výrobků z nich, těšte se! Zítra začíná prodejní výstava Minerály Brno

Na brněnském výstavišti se o víkendu sejdou sběratelé a milovníci nerostů na prodejní výstavě Minerály Brno. V pavilonu B bude 220 prodejců z 15 zemí. Lidé uvidí v pavilonu B stovky nerostů, také šperky z nich vyrobené, doplňky na tělo a do bytu, sdělil David Zouhar z Veletrhů Brno.

»Návštěvníci zde uvidí broušené minerály, léčivé minerály, geody, různé dekorace nebo třeba misky a poháry na víno,« vyjmenovala organizátorka Alena Dudová. Doprovodná výstava má letos název Minerály širšího brněnského okolí, bude na ní 600 nerostů. »Chybět nebude rozsáhlá kolekce rudických koulí či vzácné exempláře trilobitů. Myslím si, že pro lidi z Brněnska bude zajímavé prozkoumat exempláře často i z historických lokalit ze svého bydliště,« řekla Dudová.

Akce je určená i dětem, pro které jsou připravené tvořivé dílničky a naučně-zábavné program. Ústav geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity si nejen pro děti tentokrát připravil největší prezentaci v historii mineralogických výstav. Hlavním lákadlem bude uniková hra s názvem Návrat historií planety až do přítomnosti, jejímž cílem je luštěním šifer proplout časem. Chybět nebude ani zkoumání zkamenělin z doby ledové pod mikroskopem či poznávání nerostů. Poznávat drahé kameny mohou zájemci i u expozice Muzea Vysočiny Třebíč, které si pro děti připravilo puzzle s mineralogickou tematikou.

U vystavovatelů pak mohou malí návštěvníci zažít také mnoho zábavy, například Alicja Sabelová připravila tvořivý workshop pro celou rodinu, kde bude možné si vyrobit krásný stromek posetý minerály. V jejím stánku najdete nabídku stromů ve velikosti 10–80 centimetrů. Pokud si nevyberete z hotových děl, můžete si na místě navrhnout vlastní strom, který vám umělkyně vytvoří na přání.

Petr Kruzlik zase potěší všechny objevitele. Děti si mohou pomocí kladívka a majzlíku vyklepnout fosilii z hliněné cihličky. Zkameněliny si pak pomocí návodných obrázků určí a odnesou domů. »V cihličkách se nacházejí trilobiti, amoniti, žraločí zuby a kosti, belemnity, lasturníky, ulitníky či ježovky. Jako bonus mohou lidé objevit krystal nebo pyrit,« popsal Kruzlik. Další aktivitou u Kruzlika bude detektoriáda. »Jde o hledání meteoritu v písku pomocí detektoru. Na úspěšné nálezce čeká odměna v podobě hodnotného meteoritu z lokality Campo del Cielo v Argentině,« řekl Kruzlik.  Poslední činností je štípání křemene, kdy děti pomocí štípačky mohou otevřít krystalovou geodu. Za účast na každé aktivitě zájemci u Kruzlika zaplatí sto korun. Odnesou si však množství zážitků i fosilie, meteorit či krystaly.

Na výstavu doveze autorské šperky i Vladimíra Remeníková, které tvoří pod značkou OcelOva. Hana Bičanová představí na výstavišti svou kolekci minerálních náramků pro duši. Natalie Škodová představí kolekci šperků a kabošonů, tedy šperkových kamenů. Dováží do ČR málo známé a raritní minerály či fosilie, jako jsou Amonity, Amolity, Simbircte  aSimbercite, Chromdiopsidy, Serpentiny a řadu dalších. Pro tento rok se zaměřila také na žádané Labradority a Spektrolity.

Výstaviště bude o víkendu otevřené od 9 hodin, v sobotu do 18 hodin, v neděli pouze do 16 hodin 30 minut. Vstupné stojí pro dospělého 120 korun a zlevněné 60 korun na místě, při on-line nákupu je cena základní vstupenky 100 korun.

(mac)

FOTO – BVV, Alicja Sabelová ART, OcelOva, Hana Bičanová, Natalie Škodová, Drtinová

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy