Home Pel mel Kultura Národní technické muzeum připravilo speciální sobotní adventní programy pro děti i dospělé

Národní technické muzeum připravilo speciální sobotní adventní programy pro děti i dospělé

Ilustrační FOTO - Národní technické muzeum

Jak se vyrábí tuha, kam sahá historie tužky či jak fungují elektrický zvonek nebo telefon, se mohou dozvědět návštěvníci Národního technického muzea (NTM) v Praze během nacházejících adventních prosincových sobot. Program je zaměřený na děti starší osmi let. Dospělí se mohou zúčastnit komentované prohlídky muzea s průvodcem. Pro skupiny bude možné natočit vánoční pozdrav z expozice televizního studia, sdělil mluvčí muzea Jan Duda.

Na tři prosincové soboty 3.-10.-17. prosince muzeum připravilo akci nazvanou Hardtmuth: Od uhlu k tužkařskému impériu, kde se děti seznámí s výrobou tuhy, vlastnostmi grafitu či historií tužky. Vyzkoušet si mohou i některé výtvarné techniky. Program bude trvat 60 minut a bude v prostředí výstavy, která vypráví příběh rakouského architekta, vynálezce a podnikatele Josepha Hardtmutha a firmy, kterou v roce 1790 ve Vídni založil. O 12 let později si podnik nechal patentovat recept na výrobu tuhy do tužek. V polovině 19. století se firma přestěhovala do Českých Budějovic. Program začne vždy v 11, 13 a 15 hodin a je vhodný pro děti starší 8 let, ale mladší děti se mohou akce zúčastnit za doprovodu rodičů.

Při komentovaných prohlídkách s průvodcem 3 a 10. prosince se návštěvníci budou moci seznámit i s historií muzea, jeho budovy a sbírek a poznají některé z nejcennějších muzejních exponátů. Komentované prohlídky s průvodcem začnou v 11, 13 a 14 hodin.

Pro děti od deseti do 18 let je pak vhodná technická hra, která je naplánována na 10. prosince od 9 hodin 40 minut a zaměřená bude na objevování jednoduchých principů u technických zařízení, jako jsou telefon, rádio krystalka nebo elektrický zvonek. Děti budou ve skupinách procházet připravená stanoviště umístěná v různých expozicích muzea, kde budou připraveny úkoly a otázky. Děti budou sbírat body a vyzkouší si vysílání za pomoci morseovky.

Z muzea bude také možné 3. a 10. prosince natočit vánoční přání z televizního studia se skupinou přátel či rodinou. Lektoři v muzeu přiblíží návštěvníkům práci moderátora a seznámí je s televizní technikou. Program přizpůsobí přání účastníků, vlastní fotografie a nápady jsou tedy vítány. Po zpracování pracovníci muzea zašlou výsledné video, které tak může být vánočním pozdravem. Cena bude 1200 korun k ceně vstupného.

Národní technické muzeum v Praze se specializuje na muzejní sbírky technického charakteru a založeno bylo v roce 1908.

V pátek 18. prosince je možné NMT navštívit za snížené vstupné. Během období vánočních svátků dochází ke změně otevírací doby Národního technického muzea.

(mac)

FOTO – Národní technické muzeum

Předchozí článekPolsko – Saúdská Arábie 2:0. Lewandowski má první gól na MS
Další článekŠkůdci země české. Na Letenské pláni se demonstrovalo proti vládě