Nejvyšší vrchol světa povznáší životy i na svém úpatí

Bylo už deset hodin večer, ale Tsering Geden a jeho žena se stále ještě motali kolem své restaurace plné turistů z celého světa. Vřelá atmosféra uvnitř tvořila ostrý kontrast k chladnému vzduchu venku na úpatí nejvyššího vrcholu světa – 8848 metrů vysoké hory Čomolangma (Mount Everest).

V době, kdy v autonomní oblasti Si-cang na jihozápadě Číny vrcholí turistická sezóna, je třípatrový hotel manželů nacházející se u brány k hoře Čomolangma v okrese Ting-ž’ často plně obsazen.

Hora hluboko v Himálajích je nejen vysněným cílem horolezců a turistů, ale slouží také jako zdroj naděje na prosperitu pro místní obyvatele.

Tsering Geden vyrostl ve vesnici Basong na úpatí hory Čomolangma. Když byl mladý, jeho rodina se živila především pastevectvím. Tsering Geden a jeho otec také sloužili jako průvodci horolezců, aby si přivydělali.

Tsering Geden vzpomíná, že v minulosti se návštěvníci mohli ubytovat pouze v okresním městě vzdáleném více než 100 km od základního tábora, protože blíže k hoře Čomolangma chyběla odpovídající infrastruktura. Tehdy se cestovatelé často zastavovali u Tseringa Gedena doma a ptali se, jestli by u něj mohli přespat.

Aby uspokojil potřeby cestovatelů, přestavěl otec Tseringa Gedena jejich dvoupatrový tibetský dům na první ubytovnu ve vesnici.

Manželka a dcera Tseringa Gedena se baví v hale jejich rodinného hotelu, který se nachází u brány na horu Čomolangma v okrese Ting-ž’ v jihozápadní čínské autonomní oblasti Si-cang, 23. května 2024. FOTO – Xinhua/Ding Ting

»Přestože k osvětlení sloužila jen jediná žárovka a do druhého patra vedly schody o šířce jen pro jednoho člověka, byla tato chalupa dlouho nejlepší ve vesnici,« řekl Tsering Geden, kterému je nyní 32 let.

V posledních letech se Si-cang rychle rozvíjí a zlepšená infrastruktura přivedla na horu Čomolangma více turistů. Protože stará usedlost již nemohla pojmout rostoucí počet hostů, postavil Tsering Geden v roce 2019 novou třípatrovou budovu s 35 pokoji pro hosty.

Pokoje jsou vybaveny vytápěním v podlaze a také vodovodem, čímž skončily doby, kdy byla k vytápění k dispozici pouze kamna z jačího trusu.

»Pokaždé, když přijedu do Si-cangu, dojde k novým změnám. Vývoj na úpatí hory Čomolangma je rychlý,« řekl Mike Thomsen, turista z Dánska, který je v Si-cangu už počtvrté.

Devětačtyřicetiletý Thomsen tam přijel na motorce z regionálního hlavního města Lhasy spolu se svými kamarády a ubytoval se v hotelu u Tseringa Gedena.

»Je neuvěřitelné, že na tak odlehlém a vysokohorském místě může hotel poskytovat podlahové vytápění a služby prádelny,« řekl.

Mike Thomsen, turista z Dánska, pózuje pro fotografie se svým motocyklem na úpatí hory Čomolangma v obci Čaxizom v okrese Ting-ž’ ve městě Si-gaze v jihozápadní čínské autonomní oblasti Si-cang, 23. května 2024. FOTO – Xinhua/Sun Fei

V roce 2023 vydělal hotel rodině tři miliony jüanů (asi 422 000 amerických dolarů).

Z údajů vyplývá, že od 1. ledna do 20. května letošního roku navštívilo malebnou oblast hory Čomolangma více než 136 000 turistů, což představuje meziroční nárůst o 27 %.

V zájmu ochrany ekosystému zakázala zdejší malebná oblast v roce 2018 provoz automobilů na fosilní paliva, aby se snížily emise, a od té doby nabízí turistům kyvadlovou dopravu elektrickými autobusy. Vozový park se rozrostl z 20 na 84 vozidel a v letošním roce začaly do kyvadlové dopravy investovat i okolní obce, které zakoupily další autobusy, aby zvýšily možnosti dopravy pro turisty.

Rolf Ravnskov, turista z Dánska, pózuje při fotografování u výškového památníku hory Čomolangma v jihozápadní čínské autonomní oblasti Si-cang, 24. května 2024. FOTO – Xinhua/Sun Fei

Vesnice Basong se v průběhu let proměnila v horkou destinaci s dostatkem turistických ubytovacích kapacit a téměř každá domácnost provozuje ubytování v domácnosti nebo hotel. Hotel Tseringa Gedena už není tím nejlepším ve vesnici.

Ambiciózní Tsering Geden plánuje v letošním roce své podnikání dále rozšířit výstavbou špičkového hotelu v tibetském stylu s investicí devíti milionů jüanů. Díky podpoře vlády si bude moci půjčit čtyři miliony jüanů od banky.

»Vzhledem k očekávanému nárůstu počtu návštěvníků jsem si jistý vyhlídkami svého podnikání,« řekl.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy