Objevovat cizokrajné země, lidi a kultury můžete i doma aneb Festival Multikulturní týden

Probíhající festival Multikulturní týden v Pardubicích podvanácté zprostředkovává setkání s cizinci, kteří žijí v Česku. Na programu festivalu, který probíhá až do neděle, jsou přednášky, hudební vystoupení, výstavy a i ochutnávky cizokrajných jídel a mnoho dalšího, uvedli pořadatelé.

Multikulturní týden podle organizátorů pomáhá migrantům začlenit se do společnosti i jejich rozvoji, zároveň odbourává předsudky většinové populace. »Cílem festivalu je obohatit kulturní život v Pardubicích, vytvořit neformální prostor pro vzájemné setkávání majority a cizinců žijících dlouhodobě na Pardubicku, blíže poznat různé kultury a zažít netradiční momenty pod vedením zahraničních i českých lektorů,« uvedli pořadatelé.

Program již nabídl kulinářské workshopy, kde se zájemci mohli naučit vařit vietnamská, kanadská nebo ukrajinská jídla, Flamenco, mongolský a romský večer.

Většina programů je zdarma a dnes proběhlo a ještě budou třeba tři cestovatelské besedy, Východní Anatolie – Divoká a krásná dcera Turecka v Divadle EXIT. Tato beseda příchozí zavedla prostřednictvím Pavla Apostolaki na místa, která zůstávají běžným turistům skryta a zájemcům také představí autentický život v drsné a krásné východní Anatólii.

Další cestovatelská beseda začne v 19 hodin taktéž v Divadle EXIT a nese název Sámové, obyvatelé laponských krajů. Na ní se návštěvníci díky cestovateli, znalci a milovníku Michaelu Stanovskému přenesou do relativně nepříliš vzdálené minulosti, kdy Sámové ještě kočovali, chovali soby jako domácí zvířata a celý jejich způsob života se odvíjel od životního cyklu sobích stád. Ale nejen sobů… Součástí této přednášky budou též ukázky původní sámské hudby a řada historických fotografií. Účastnící se na ní také dozvědí i o několika poměrně zajímavých stopách českých rodáků na dalekém Severu.

Poslední dnešní cestovatelská beseda s názvem Laponsko, poslední divočina začne v 19 hodin 45 minut na stejném místě jako ty předchozí.Ta zájemce zavede do národních parků Norska, Švédska a Finska díky Michaelu Stanovskému zkušenému cestovateli a šéfredaktorovi internetových Severských listů. Ten projel na mnoha svých výpravách celý Sever křížem krážem a výborně zná především oblast Laponska. Návštěvníci se jeho prostřednictvím a bohaté fotodokumentace podívají se do méně známých, ale možná o to hezčích národních parků, zavítají i za polární kruh a na nejsevernější místa Evropské unie. Uvidí nevšední záběry z poslední divočiny Evropy a přitom nemusí mít strach, že budou bloudit po cestách necestách, že je budou obtěžovat mraky komárů a budou muset obcházet močály s batohem se zásobami na čtrnáct dnů. Dozví se také, která místa by rozhodně při návštěvě severní Evropy neměli vynechat, jak se do nich dostat, kde přenocovat a jak přežít v laponské pustině.

Zítřejší den se ponese ve znamení multikulturního jarmarku, který proběhne na pardubickém Příhrádku od 15 do 21 hodin a bude plný hudebních a tanečních vystoupení, workshopů, přednášek a dobrého jídla.

Na pódiu vystoupí mongolské tanečnice ze skupiny Sarnai, což znamená v překladu Růže, Ugandan Dancers Band s působivými africkými tanci, HPM Dance Studio Pardubice, trio Sarraf z Bosny a Hercegoviny, hudební vystoupení dětí i dospělých z Ukrajiny, a Latin Soul představí Peru, Kolumbie, Dominikánská republika, Kuba, Portoriko.

Akci doprovodí také několik tvořivých workshopů, na kterých si účastník budete moci vyzkoušet vyšívání, zdobení textilu i přírodních věnců v holandském stylu.

Páteční jarmark nabídne také tři přednášky, které proběhnou od 14.30 do 18.30 hodin v zasedací místnosti NPÚ Příhrádku, kde se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavostí o Nizozemsku.
Páteční program doplní ochutnávky a rukodělné výrobky z Pobřeží slonoviny, Mongolska, Mexika, Kolumbie, Arménie, Francie a benefiční stánek Ukrajiny.

V sobotu se bude konat od 19 do 24 hodin koncert nazvaný Cesty duše slovanské. Bude se jednat o komponovaný večer současné a původní kultury Slovanů formou unplugged a plugged hudebních vystoupení. Hlavní myšlenkou je spojit umělce, kteří svým životním příběhem a dílem působí mimo zemi svého původu s důvěrou ve své dílo a umělecké schopnosti. Účastnici se mohou těšit na kumštýře z Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, České republiky a Ukrajiny. Tato poslední večerní akce festivalu Multikulturní týden v Pardubicích bude plná skvělé hudby, zpěvu a zajímavých vystoupení. Koncert se odehraje ve The Factory Baru a vstupné bude činit 150 Kč.

Multikulturní týden nabízí i čtyři výstavy. Třeba výstava Jak to vidí Webb? ve hvězdárně barona Artura Krause, nabízí k vidění unikátní snímky, které pořídil aktuálně nejmodernější kosmický teleskop James Webb Space Telescope. Ten vesmír snímá i v infračerveném oboru světelného spektra. Přináší tak zcela jedinečné pohledy a odkrývá tak zcela mimořádné detaily mlhovin, galaxií ale i planet, které jsou běžnému oku zcela zapovězeny.

Nebo v galerii Mázhaus (jeden z nejstarších domů v Pardubicích), probíhá výstava Doteky Číny v české krajině. Na ní jsou k vidění obrazy Ondřeje Casky, kde autor zachycuje českou krajinu technikou čínské tušové malby.

Podle statistik ministerstva vnitra mělo v Pardubicích letos v lednu povolení k pobytu 12 255 cizinců. Z nich 3386 pocházelo z Evropské unie.

(mac)

FOTO – Facebook/Multikulturní týden, multikulturnityden.cz, Facebook/Multikulturní týden/Tomáš Kubelka a archiv ED

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy