Home Pel mel Kultura Olomoucký tvarůžkový festival. Sladké i slané tvarůžky v podobách, které ještě neznáte

Olomoucký tvarůžkový festival. Sladké i slané tvarůžky v podobách, které ještě neznáte

Král Tvarůžek II. s chotí na Olomouckém tvarůžkovém festivale 2019 FOTO – tvaruzkovyfestival.olomouc.eu

Tradiční Olomoucký tvarůžkový festival nabízí tento víkend na čtyřicet druhů Olomouckých tvarůžků ve sladké i slané podobě a nesčetně způsobů jejich zpracování, a to jak jinak než v centru Olomouce. Návštěvníkům letošního ročníku festivalu se představí také více než pět desítek prodejců s nabídkou gastronomických specialit nejen z Olomouckých tvarůžků a více než tři desítky prodejců s regionálními produkty. Festival má už ve městě dlouholetou tradici, koná se pošesté, řekla vedoucí odboru cestovního ruchu a kultury olomouckého magistrátu Karin Vykydalová. Loni na festival zavítalo 16 000 návštěvníků a snědlo se na něm až tři tuny tvarůžků.

Hlavní části festivalu se uskuteční na Dolním i Horním náměstí. Na Dolním náměstí bude program zaměřen na rodiny s dětmi. »Letos bude prodejců více než 50, snažili jsme se posílit i restaurace, protože návštěvnost každý rok vzrůstá,« uvedla Vykydalová. Festival letos doprovodí také Tvarůžková cyklojízda, která povede z místa zrodu Olomouckých tvarůžků z Loštic do Olomouce. »Zastoupeny na festivalu budou také regionální pivovary. Posílili jsme rovněž parkovací plochy pro veřejnost – místa budou k dispozici u Androva stadionu,« doplnila Vykydalová.

Radnice festival pořádá s firmou A.W. z Loštic na Šumpersku, která je jediným výrobcem Olomouckých tvarůžků. Na pokrytí přehlídky se firma připravovala svou výrobou od ledna. »Vyrábíme čtyři desítky druhů tvarůžků, do prodejen se však dostává obvykle jen omezený sortiment. Festival je pro nás velkou příležitostí dát lidem najevo, že existují i jiné varianty tvarůžků, zároveň je budou moci lidé přímo také ochutnat,« řekl mluvčí firmy Vladimír Kovář. Doplnil, že lidé si budou moci během akce vyzkoušet na místě i výrobu tvarůžků historickým postupem.

Festival kromě tvarůžků připravených pro návštěvníky v nejrůznějších podobách doprovodí na obou náměstí také kulturní program. Na Horním náměstí návštěvníky čeká cooking show, zajímavé recepty s tvarůžky bude prezentovat například šéfkuchař Roman Paulus. V hudebním programu se mohou návštěvníci těšit »na lidovú notečku« v podání cimbálové muziku Primáš Přerov, dále vystoupí folklórní soubory Haná Velká Bystřice, Záletníci, Haná Přerov, Hanácká mozeka Litovel nebo Hanácký mužský pěvecký sbor Rovina a koncert ZUŠ Žerotín. Zazní také hudba od multižánrové kapely Šuba Duba Band, zazpívá i Natálie Tichánková & 4GOOD a vystoupí i Mňága a Žďorp.

Na Dolním náměstí bude program zaměřený na rodiny s dětmi, přichystány jsou dětské dílničky, také divadelní představení divadla Tramtarie, vystoupení Hudebně-dramatického studia či sketch comedy v podání Cirkus trochu jinak a nebude chybět ani kouzelnická show a další. Olomoucký tvarůžkový festival se koná 15. a 16. dubna a vstup na něj i doprovodné programy jsou zdarma.

(mac, čtk)

FOTO – tvaruzkovyfestival.olomouc.eu 

REPRO FOTO – Youtube/ČT, Youtube/tvlipnik