Home Pel mel Věda a příroda Oslavte Mezinárodní den plameňáků v pražské zoo!

Oslavte Mezinárodní den plameňáků v pražské zoo!

Plaměňák čistící si peří koupelí. FOTO - Zoo Praha/Petr Hamerník

Zítra mají návštěvníci Zoo Praha možnost oslavit Mezinárodní den plameňáků a zúčastnit se jejich komentovaných krmení a her na jejich počest. Do venkovních výběhů se po zimě opět vrací i jiná zvířata, například štětkouni, orangutani sumaterští, kočkodani a úplní nováčci jako v dubnu narozená velbloudí samička či mládě Emu hnědého.

Na zítřejší růžový den s plameňáky Zoo Praha připravila bohatý program, a kdo dorazí oblečen do růžové barvy, obdrží od zoo malý dárek. V sobotu v 10 hodin 30 minut proběhne komentované krmení plameňáků růžových a ve 14 hodin bude komentované krmení plameňáků chilských a kubánských. Nejen na děti čekají v sobotu od 10 hodin do 16 hodin herní stanoviště plná pohybových her, kvízů pro chytré hlavičky, ukázky přírodnin, výtvarná dílna a mnoho dalšího.

V 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30 hodin budou připravena komentovaná setkání u plameňáků u expozice plameňáků růžových.

Podívat se můžete třeba na novou malou samičku velblouda dvouhrbého domácího, která se narodila 8. dubna. Ta se se zbytkem stáda seznamovala nejdříve přes plot a nyní ji již můžete vidět s celým stádem, i když se ještě drží v blízkosti své matky Sáry. Naleznete ji i s celým stádem v horní části zoo ve venkovním výběhu.

Také mláděti emua hnědého Pípovi se líbí ve venkovním výběhu v horní části zoo, kde se od svého otce Taťuldy II. učí uštipovat trávu a zelené lístky.

Štětkouni afričtí si také užívají pastvu ve venkovním výběhu, ve kterém byli v pátek 21. dubna poprvé od svého příjezdu do Zoo Praha.

Během návštěvy Rezervace Dja možná na skle objevíte i pozdrav od některého štětkouních bratří. Se vzrůstajícími nočními teplotami budou mít štětkouni možnost chodit ven i v noci.

Štětkouni afričtí se v novém pavilonu goril, v Rezervaci Dja, zabydleli v prosinci loňského roku. Tehdy začali hned rozrývat substrát ve vnitřní expozici. Nyní, jako ukázkoví zástupci svého druhu, rozrývají trávník ve venkovní expozici. »Uvidíme, co trávník vydrží, ale počítali jsme s tím a jsme rádi, že se štětkounům venku líbí,« ujistil kurátor Jan Mengr.

Hezké počasí a vyšší venkovní teploty umožnily také vypustit po zimě do venkovní expozice orangutany sumaterské. Pobyt na čerstvém vzduchu si užívá i malý Kawi, který je téměř dva a půl roku starý. Malý Kawi je oblíbencem návštěvníků a zároveň představuje jeden z nejvýznamnějších odchovů zoologické zahrady za posledních několik let. Jedná se totiž o geneticky velmi cenné mládě.
Orangutani sumaterští mají ve venkovní expozici novou dřevěnou palandu, která je zaujala a líbí se jim. Venku si pochutnávají na dřišťálu nebo pampeliškách, které jsou pro orangutany vítaným zpestřením. I čerstvá tráva jim moc chutná.

Samec Pagy je zástupcem orangutana sumaterského. V současnosti rozlišujeme tři druhy orangutanů, z nichž jsou všechny kriticky ohrožené. Přežívají ve zbývajících plochách tropického deštného lesa na ostrovech Sumatra a Borneo. V důsledku ostrovního výskytu, pomalého tempa rozmnožování a úzké vazby na souvislý korunový zápoj deštného lesa jsou orangutani nesmírně zranitelní.

V korunách stromů se pohybují nesmírně obratně, i když rozvážně. Mezi větvemi neskáčou, ale šplhají, přičemž využívají mimořádného rozpětí svých paží. Přirozený pohyb orangutani v Zoo Praha uplatňují třeba při pohybu na natažených lanech.

Součástí orangutaní tlupy je i desetiletá samice Diri, která se stejně jako malý Kawi narodila v Zoo Praha.

Z přístupu do venkovního výběhu mají radost i kočkodani Brazzovi, které i se štětkouny můžete vidět v Rezervaci Dja.

»Chovný samec Malik je velice zkoumavý a zvědavý. Dává pozor, co se děje v okolí jeho expozice, hlavně naproti u jeho sousedů talapoinů severních, takže ho můžete často vidět ‚přilepeného‘ na sklo,« prozradila chovatelka Lucie Hereinová.

Kočkodan Brazzův žije skrytě v hustých tropických lesích. Zdržuje se blízko řek a bažinatých oblastí a jako jeden z mála primátů umí dobře plavat.

Ven se poprvé podíval i nejmladší člen rodinné skupiny kočkodanů přivěšený mámě na břiše. Matka Anastasia s ním zvládá akrobatické kousky a nezaskočí ji ani výška kmenů (parkosů) nově instalovaných ve venkovním výběhu.

Veselo je i v expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy. Pobytu venku si zde užívají giboni stříbrní. Ve skupině gibonů stříbrných mohou návštěvníci spatřit i ročního samečka jménem Claire.

(mac)

FOTO – Facebook/Zoo Praha/Petr Hamerník, Jan Mengr

REPRO FOTO – Facebook/Zoo Praha/Jiří Bálek