Home Pel mel Kultura Plzeň oslaví Mezinárodní den Romů bohatým programem

Plzeň oslaví Mezinárodní den Romů bohatým programem

FOTO – plzen.eu

V Plzni se bude konat nejen ve dnech 3. až 5. dubna 1. ročník Oslav Mezinárodního dne Romů. Akci uspořádal Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování ve spolupráci s Odborem kultury Magistrátu města Plzně. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, plný koncertů, výstav, přednášek a besed, sdělila Barbora Hájková z Odboru komunikace a marketingu Magistrátu města Plzeň.

»I v dnešní době část Romů čelí sociálnímu vyloučení. Symbolickými oslavami chceme veřejně deklarovat, že Romy vnímáme jakou nedílnou součást české společnosti a města Plzně,« vysvětlil Jakub Václavů, pověřený vedoucí Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování.

Od pondělí 3. dubna až do konce května si zájemci mohou v Plzeňské zastávce v Přeštické ulici v Plzni prohlédnout výstavu s názvem Expozice příběh Romů. V tentýž den je v Plzeňské zastávce od 17 hodin pro veřejnost připravena přednáška o historii a romské kultuře. Do konce května budou k vidění rovněž medailonky úspěšných Romů z Plzně a okolí.

Součástí programu bude například výstava fotek z Knihy svědectví o tzv. »cikánském táboře« v Letech u Písku. Přednáška a beseda o životě držitele Ceny 1. června in memoriam a československého příslušníka protinacistického odboje Josefa Serinka. Obě výstavy budou k vidění od 4. do 30. dubna v univerzitní kavárně Družba, kde se mimo jiné odehraje i přednáška o romském holokaustu v podání historika Michala Schustera a vedoucího katedry archeologie ZČU v Plzni Pavla Vařeky.

»Osobně bych chtěla (nejen) Plzeňany pozvat (ve středu od 17 hodin) na vystoupení Davida Krause a kapely Gipsy Brothers (v Buena Vista klubu), složené z legend české romské hudební scény. Toto netradiční spojení publikum jistě ocení,« doplnila Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče. V klubu dále zahraje kapela Maťáci, hudebníci z plzeňského neziskového centra Ponton nebo plzeňská Cimbálová muzika Milana Broučka.

Nad akcí převzal záštitu Pavel Bosák, první náměstek primátora. »Mezinárodní den Romů připadá každoročně na 8. dubna. Je to den, kdy si připomínáme nejen romskou kulturu, ale také problémy, kterým Romové čelí. Romové jsou bezpochyby součástí naší společnosti, a proto jsem se rozhodl festivalu záštitu udělit,« řekl Bosák.

»Díky oslavám se lidé o životě Romů dozví mnoho zajímavých informací a poznají řadu známých osobností romské národnosti. Na návštěvníky čekají nejen hudební vystoupení, ale také výstavy, přednášky nebo besedy, které připomenou romskou historii,« dodala Světlana Budková, radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení.

Mezinárodní den Romů připomíná den vzniku Mezinárodní romské unie, která byla založena 8. dubna 1971 na kongresu v Londýně, slaví se pravidelně od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. V České republice se slaví od roku 2001.

Pořadatelé oslav prosí zájemce, aby svou účast na akcích potvrdili na email: kucharova@plzen.eu.

(mac)

FOTO – plzen.eu, wikipedia.org/AdiJapan