Home Pel mel Volný čas Po čtyřech letech se koná Den otevřených dveří čáslavské letecké základny

Po čtyřech letech se koná Den otevřených dveří čáslavské letecké základny

FOTO - archiv 21. základna taktického letectva Čáslav a army.cz

Čáslavská vojenská základna taktického letectva se po čtyřech letech otevře v sobotu pro veřejnost. Vstup na Den otevřených dveří je zdarma a začne v 9 a skončí 17 hodin, informovala mluvčí základny Hana Havrdová. Letošní program je zaměřen na historii našeho vojenského letectva. Návštěvníci uvidí dynamické ukázky vojenské letecké techniky, částečně půjde o leteckou přehlídku, ale i statické ukázky nejen letounů. Doprovodný program zabaví i děti v dětském koutku hrami, atrakcemi a soutěžemi.

Letos bude program zaměřen na historii našeho vojenského letectva. Ve vzduchu budou k vidění takové legendy jako C-11, MiG-15, L-29 Delfín a L-39 Albatros. Všechny stroje létaly právě na čáslavském letišti.

Ve vzduchu bude k vidění i kompletní předváděcí tým českých vzdušných sil, takzvaný »display tým« s ukázkami současné výzbroje Vzdušných sil Armády ČR: JAS-39 Gripen, dvojice lehkých bitevníků L-159 ALCA a vrtulníky W3A Sokol, Mi-24/35 s Mi-171. Své schopnosti letos předvede i slovenský vrtulník UH-60 Black Hawk a na statické ukázce bude k vidění belgický letoun F-16 Fighting Falcon.

Kromě letců se na akci představí také další útvary české armády. Své místo v programu budou mít i ukázky z civilního letectví, návštěvníci se mohou těšit na vystoupení akrobatického pilota Martina Šonky, bývalého pilota čáslavské základny a vicemistra světa v akrobacii a vítěze série Red Bull Air Race. Ten předvede nezapomenutelné vystoupení na jeho letounu Extra, ale nově i na Z-142 z CLV.  

Statické ukázky představí jak vyřazené letouny spojené s historií základny (Su-7, MiG-21), tak i další výzbroj vzdušných a pozemních sil Aamády ČR, například dopravní letoun CASA C-295. Jednotlivé letky 21. základny taktického letectva Čáslav »Zvolenská« si připravily svou prezentaci v podobě statických ukázek letecké a pozemní techniky, včetně ukázky specializovaných pracovišť jako je letecký trenažér, těžká údržba letounů, letištní zabezpečení a mnoho dalšího.

Dále budou k vidění i zástupci civilního letectví. Nebude chybět, mimo jiné, akrobacie bezmotorového letounu, vzácné historické kusy a vyhlídkové lety. Velmi zajímavé stroje se budou nacházet také v prostoru civilních statických ukázek. 

Průlet amerických letounů F-22 Raptor s tankerem KC-135 Stratotanker bude jedním z vrcholů sobotního Dne otevřených dveří letecké základny v Čáslavi. Pro americké stroje Raptor to bude česká premiéra v rámci letecké show.  Nedávno se ale dvojice těchto strojů předvedla v průletu nad Plzní v rámci Slavností svobody k výročí konce druhé světové války.

Základna bude otevřená široké veřejnosti od 8 hodin, ale slavnostní zahájení začne až v 11 hodin stejně jako letecké ukázky, které budou ukončeny v 15 hodin. Nebude chybět ani »Family zóna« pro rodiče s dětmi a dostatek příležitostí k občerstvení a zabavení dítek hrami, atrakcemi a soutěžemi.

Den otevřených dveří 21. základny taktického letectva v Čáslavi se postupem času stal druhou největší akcí v rezortu Ministerstva obrany po Dnech NATO v Ostravě. Za oběma událostmi stojí spolek Jagello 2000, což jsou zkušení profesionálové v oboru.

Akce se naposledy konala v roce 2019, kdy si ji nenechalo ujít více než 50 000 lidí. Základna se veřejnosti otevírá každé dva roky, ale v roce 2021 se den otevřených dveří nemohl konat kvůli pandemii covidu-19.

Čáslavská 21. základna taktického letectva je jednou z hlavních bojových složek vzdušných sil české armády. Jejím stěžejním úkolem je zabezpečit obranu a suverenitu vzdušného prostoru České republiky. Vyzbrojena je gripeny a bitevníky L-159. Letos si mohou návštěvníci dne otevřených dveří také připomenout výročí 20 let od vzniku názvu útvaru 21. základna taktického letectva.

Základna taktického letectva Čáslav upozorňuje návštěvníky, že není povolen vstup se zbraněmi, a to ani replikami či maketami, noži včetně těch malých, psy a jinými mazlíčky, balónky, municí a pyrotechnikou a drony.

(mac)

FOTO – afbcaslav.army.cz, Facebook/21. základna taktického letectva Čáslav „Zvolenská“, archiv 21. základna taktického letectva Čáslav a army.cz

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here