Pražské Dívčí hrady se staly domovem pro čerstvě narozené hříbě

Ve výběhu koní Převalského na pražských Dívčích hradech se narodilo první letošní hříbě. Matkou je pětiletá kobyla Khamiina, otcem sedmiletý hřebec Granola a oba se stali rodiči vůbec poprvé. Mládě, které je podle prvotních odhadů samička, mohou lidé pozorovat spolu se stádem už nyní v tamní dvacetihektarové ohradě. Jde rovněž o první letošní přírůstek tohoto druhu pro Zoo Praha, upřesnil Filip Mašek, tiskový mluvčí Zoo Praha.

»Khamiina porodila bez jakýchkoli komplikací včera v noci. Ostatně noční porody jsou pro koně typické,« řekla kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. »Mládě je zdravé a podle našich pozorování jde téměř jistě o samičku. Stádu však zatím dopřáváme klid a s jistotou tak pohlaví hříběte potvrdí až případná veterinární prohlídka,« dodala.

Hříbě narozené v noci z pátku na sobotu je prvním mládětem koní Převalského na Dívčích hradech. Má se čile k světu a pravidelně pije mateřské mléko od své matky Khamiiny.

Koně Převalského obydleli Dívčí hrady nad pražským Smíchovem v dubnu 2021. Smyslem projektu je nejen oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci spásání travního porostu přispět k tomu, aby zde prosperovala původní společenstva rostlin a živočichů. Dnes tam lidé mohou z vyhlídky pozorovat sedmičlenné stádo včetně dvoudenního hříběte na rozlehlé pastvině. Zbylí koně obývají chovnou stanici v Dolním Dobřejově.

Pro ikonická zvířata pražské zoo mezitím vzniká v trojském areálu nový výběh a ubikace. U horní stanice lanovky spatří návštěvníci v moderní expozici vedle »převaláků« i další mongolskou faunu už na jaře příštího roku.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Miroslav Bobek a Jan Juračka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy