Home Pel mel Kultura Pražské velikonoční trhy nabízí bohatý sortiment i doprovodný program

Pražské velikonoční trhy nabízí bohatý sortiment i doprovodný program

FOTO - Facebook/Radoslav Vnenčák

Na největších velikonočních trzích v Praze, které probíhají do neděle 16. dubna na Staroměstském a Václavském náměstí a také na náměstí Republiky, najdou návštěvníci stánky s jedinečnými kraslicemi, tradičními velikonočními pokrmy, pomlázkami, keramikou a jiným zbořím. Tyto trhy pořádá již posedmnácté společnost Taiko, která na trzích zajistila i bohatý doprovodný folklórní program. Na Mariánském náměstí se koná speciální charitativní velikonoční trh, též s bohatým programem, pořádaný pražským magistráte.

Na Staroměstském náměstí návštěvníci najdou 71 prodejních stánků, na Václavském náměstí 24 a na náměstí Republiky 19. Stánky jsou otevřené každý den od 10 do 22 hodin a jsou ozdobené proutím s květy nebo zelenými girlandami.

»Prostor Staroměstského náměstí zdobí například čtyři metry vysoký velikonoční zajíc s kraslicemi nebo bohatě nazdobená bříza. Mezi barvami použitými na výzdobu pražských trhů dominuje zelená, žlutá a oranžová barva. Dekoratéři na výzdobu použili přes 1300 metrů proutí a girland, 12 500 květin a také 1750 vajec,« upřesnil předseda představenstva společnosti Taiko Libor Votruba.

V nabídce stánkařů jsou například různé druhy kraslic, pomlázky, řehtačky či keramika a nabídku doplňují i stánky s občerstvením, jako jsou velikonoční pečivo, klobásy, vegetariánský hot dog nebo zelené pivo a také tradiční řemesla. Veškeré občerstvení je podáváno ve zcela kompostovatelném nádobí.

Na Staroměstském náměstí na menším pódiu je každý den od 16 do 19 hodin doprovodný program, který návštěvníky vtáhne do světa lidových tradic a velikonočních oslav. Vystupují zde třeba umělecké a folklórní soubory a o nadcházejícím víkendu a Velikonočním pondělí se na něm budou konat od 11 do 15 hodin také tvořivé dětské dílny.

Na menším pražském Mariánském náměstí, které leží kousek od Staroměstského náměstí, čeká na návštěvníky také doprovodný program a ve stáncích, které jsou otevřené od 11 do 16 hodin si návštěvníci mohou zakoupit také občerstvení, velikonoční sortiment nebo rukodělné výrobky vytvořené v příspěvkových a neziskových organizacích či chráněných dílnách. Tento trh pořádá podruhé pražský magistrát ve spolupráci s Městskou knihovnou.

»Přítomnost stánků neziskových organizací a chráněných dílen dává velikonočním trhům v Prazena Mariánském náměstí i další, charitativní rozměr. Navíc kdo bude chtít, může si prohlédnout i přilehlé budovy včetně Nové radnice, která je sídlem pražského magistrátu,« uvedl Bohuslav Svoboda, pražským primátor.

V sobotu 15. dubna od 11 do 18 hodin zde připomene speciální program také pravoslavné Velikonoce, které začínají o den později.

(mac)

FOTO – Facebook/Trhy Praha/Prague Markets, Facebook/Radoslav Vnenčák