Home Pel mel Věda a příroda Proč svolává jihlavská zoo majitele ptačích příjmení?

Proč svolává jihlavská zoo majitele ptačích příjmení?

Samec Poláka velkého FOTO – wikipedia/CC BY-SA 2.0/Keven Law

Začátek dubna již tradičně patří ptákům. I Zoo Jihlava oslaví Den ptactva speciálním komentovaným krmením vodních ptáků, letovými ukázkami sov a dravců i tvořivými dílničkami a různými ptačími aktivitami. Majitelé ptačího příjmení mají zítra vstupné za polovinu a Polákovi zcela zdarma. Navíc i Večer PodpoVRCHem bude tento měsíc věnovaný ptákům. Zajímavý program čeká návštěvníky jihlavské zoo i na velikonoční Velký pátek, řekla Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení jihlavské zoo.

Den ptactva můžete oslavit zítra od 10 hodin v jihlavské zoo. Pro všechny návštěvníky jsou připraveny tvořivé ptačí dílničky v centru PodpoVRCH. Navíc »Každý majitel ptačího příjmení bude mít vstupné za polovinu. Těšíme se tedy na všechny Slavíkovi, Hrdličkovi, Jeřábkovi nebo třeba Kohoutovi. Ale samozřejmě přivítáme všechny návštěvníky,« uvedl ředitel zahrady Jan Vašák. A jelikož ptákem roku je polák velký, všichni Polákovi budou mít zítra vstup zcela zdarma. »Pokud jste nositelem ptačího příjmení, nezapomeňte se registrovat v našem centru PodpoVRCH, kde budete zařazeni do losování o krásné dárky jako je ptačí budka nebo krmítko,« dodal Vašák.

Od 14 hodin bude zítra probíhat komentované krmení vodních ptáků u rybníku s pelikány. V celém areálu jihlavské zoo budou probíhat ptačí aktivity s ČSOP Jihlava a v 11 hodin a v 15 hodin proběhnou za hezkého počasí i oblíbené letové ukázky sov a dravců.

V dubnu budou o víkendech letové ukázky dravců a sov pokračovat a budou se konat i o velikonočních svátcích. Od května pak budou opět denně mimo středy, pravidelně v 11 a v 15 hodin, samozřejmě pouze za hezkého počasí.

Na ptactvo je tematicky zaměřený i večer z cyklu PodpoVRCHem 6. dubna, na který je připravena přednáška »Čím jsou si podobní? Povídání o výzkumu a ochraně chřástala polního a sýčka obecného«. Ornitologové ve spolupráci se Zoo Plzeň se již řadu let za pomoci moderních telemetrických metod věnují praktické ochraně obou druhů v Plzeňském kraji. Přednášet bude Ing. Jiří Vlček, pracovník ochrany přírody Krajského úřadu Plzeňského kraje a vedoucí skupiny pro výzkum chřástala polního při CSO Praha. Přednáška se bude konat od 17 hodin v Centru environmentální výchovy PodpoVRCH do kterého je vstup vedle hlavní pokladny. Vstupné na ni bude 50 korun a rezervace předem není nutná, stejně jako vstup do Zoo Jihlava.

Na Velký pátek se návštěvníci Zoo Jihlava mohou vydat hledat zlaté vejce ptáka Dodo a to od 10 do 15 hodin, ale pozor, poslední výprava za zlatým pokladem vyráží ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou také potěšit z letošních mláďat a zúčastnit se komentovaných krmený a to ve 12 hodin lam guanako, v půl jedné roztomilých vyder malých, ve 13 hodin visajanských prasat, kteří jsou kriticky ohroženým druhem, jemuž hrozí úplné vyhubení, nebo v půl druhé medvědů malajských.

Zoo Jihlava má otevřeno každý den, včetně všech velikonočních svátků a vstupné pro dopěného činí 150 korun, děti a studentu mají vstupné za 100 korun a starší 60 let za 110 korun.

(mac)

FOTO – Zoo Jihlava, wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0/GNU FDL/Andrew massyn, Facebook/Zoologická zahrada Jihlava, Zoo Jihlava/Petr Vaško a Luboš Pavlíček a Simona Kubičková