Home Pel mel Věda a příroda Šiška je svým chováním výjimečným mládětem a dělá tak radost nejen chovatelům

Šiška je svým chováním výjimečným mládětem a dělá tak radost nejen chovatelům

Samička luskouna krátkoocasého Šiška na matce Run Hou Tang FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník

Pražské excelenci Šišce, prvnímu luskounímu mládědi narozenému v Evropě je už přes pět měsíců.  Malá samička luskouna krátkoocasého  Šiška, je stále aktivnější a již téměř přešla na potravu dospělých. Její hmotnost se blíží 1600 gramům a Zoo Praha se tak přiblížila historickému úspěchu, sdělila Tereza Šolcová ze Zoo Praha.

»Nejsme schopni říci, do jaké míry je Šiška ještě závislá na mateřském mléku, nicméně konzumuje stále větší dávky speciální kaše z larev trubců, kterou se živí i její rodiče,« vysvětlil Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. »Teoreticky bychom ji tak již nyní mohli prohlásit za úspěšně odchovanou – a to jako první mládě luskouna v Evropě –, ale raději přece jen ještě pár týdnů počkáme,« dodal ředitel.

Chovatelka Aneta Loužecká pokroky Šišky označuje za »malý zázrak« a vysvětluje, proč je tak náročné luskouny odchovávat. Jukněte na video.

Luskouni jsou jediní savci pokrytí šupinami. Vyskytují se v osmi druzích v subsaharské Africe a v jižní Asii. V důsledku lovu a nelegálního obchodu jsou v současnosti ohrožení a na jejich ochraně se podílí i Zoo Praha.

Zoo Praha je jedna ze dvou evropských zoologických zahrad, kde můžete luskouny krátkoocasé spatřit.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník

VIDEO – YouTube/Zoo Praha/Matěj Verner

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here