Světovým unikátem se stal baby boom nosorožců dvourohých za jeden rok ve dvorské zoo

Po cílené odmlce v odchovu, kvůli velkému transportu ze dvorské zoo do Afriky, nastal v Safari Parku Dvůr Králové nevídaný porodní boom u nosorožců dvourohých východních. Za jediný rok se tu narodilo třetí mládě. To nemá ve světě obdoby a dvorská mláďata znamenají padesát procent všech mláďat narozených v zoologických zahradách v daném období. Návštěvníci tak budou mít šanci pozorovat mláďata tohoto kriticky ohroženého druhu.

Poslední mládě nosorožcedvourohého východního se narodilo 4. března 2023. Jde o samečka, který je celkem 49. přírůstkem v chovu nosorožců dvourohých východních ve Dvoře Králové a celkově 58. nosorožcem narozeným v Podkrkonoší.

»Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během první kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,« řekl zoolog Jiří Hrubý. Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kde probíhá dvorský reintrodukční program. Magashi se ve čtvrtek 23. března poprvé podíval do venkovního výběhu, kde bude k vidění z vyhlídkové lávky v pěším safari za pěkného počasí.

Mládě znamená také prvního potomka nového chovného desetiletého samce Embua, který do safari parku přicestoval na podzim 2020 z anglického Chesteru. Matkou je 17letá Maisha, ta se narodila už ve Dvoře Králové a v minulosti se stala matkou již tří mláďat.

Předchozím mládětem ohroženého nosorožce černého v Safary Parku Dvůr, je samička, jejíž matkou je Molly, která rodila poprvé, a otcem se stal Davu. Nosorožčí samička se narodila 13. prosince 2022 pět minut po půlnoci a vážila pro svůj druh průměrných 28 kilo.

Samičce předcházel sameček se jménem Kijev Edmund, jehož matkou války na Ukrajině, dostal vedle chovatelského jména Eda také symbolické jméno Kyjev. Dnes je již z ročního Kyjeva-Edy statný mladý nosorožec.

Chov nosorožců dvourohých je velmi náročný. Jde o spíše samotářská zvířata s velkými nároky na prostor, která jsou navíc náročná také na krmení. Jejich chov se daří v nemnoha zahradách. Safari park díky obrovské profesionalitě svých ošetřovatelů navíc zvládá mladé nosorožce nejen odchovávat, ale také vytvářet pojistky pro případ, že by v Podkrkonoší či kdekoli jinde na světě provázely odchov potíže. »Kojící samice dovolí ošetřovatelům mléko odebírat, to se následně mrazí. Bude moci být použito, kdyby se budoucí odchovy u nás nebo v některé z partnerských zoo nedařily a bylo třeba mládě dokrmovat,« vysvětlil Hrubý.

Pro safari park jsou nosorožci erbovními zvířaty a dosud odchoval včetně posledního malého samce 49 mláďat nosorožce dvourohého východního a je ve snahách o jeho záchranu světovou velmocí. První z nich, zároveň vůbec první nosorožec dvourohý narozený v Československu, byla samice Elvíra narozená před 46 lety.

Narodilo se tu i devět dalších nosorožců, a to pět bílých severních, kteří se nikdy v žádné jiné zoo světa nemnožili, dva jižní bílí a dva indičtí. V současnosti žije v safari parku 15 nosorožců dvourohých východních, což je největší skupina v rámci světových zahrad.

Nosorožec dvourohý východní (Diceros bicornis michaeli) je poddruh nosorožce dvourohého (černého) kriticky ohrožený vyhubením.

Safari Park Dvůr Králové chová vzácný východní poddruh nosorožce dvourohého, jehož stavy jsou ve volné přírodě odhadovány na zhruba na 800 jedinců.

Jde o výjimečného lichokopytníka výškou srovnatelného s buvolem, ale je dvakrát těžší. Má velmi slabý zrak a spoléhá se na svůj čich a sluch. Nosorožec dvourohý je ze dvou druhů afrických nosorožců ten menší. Na rozdíl od většího nosorožce tuponosého, který se živí spásáním, je nosorožec dvourohý takzvaným okusovačem. Horní ret má protažený a zašpičatělý, což mu pomáhá snáz uchopovat větve a listy stromů a keřů, kterými se ve volné přírodě živí. Samice se pohybují buď samy s mláďaty, nebo v menších skupinkách, samci jsou samotářští. Samice mládě vychovává zhruba tři roky a jsou zaznamenány případy, kdy v jeho obraně usmrtila lva. Nosorožci dvourozí jsou obecně popudlivější, než nosorožci tuponosí.

Safari park je jejich nejvýznamnějším chovatelem mezi zoologickými zahradami na celém světě. Chov začal v roce 1971, kdy legendární Josef Vágner dovezl zvířata přímo z Afriky. V průběhu dekád se ze safari parku stalo jedno z nejdůležitějších center záchrany této formy nosorožce.

Zvířata s dvorskou krví nyní žijí v zoologických zahradách na celém světě, kde vytvářejí pojistnou populaci v lidské péči. Dvorský safari park dokázal do Afriky odeslat již 9 nosorožců dvourohých východních, čtyři (Deborah, Jamie, Jabu a Eliška) do Tanzánie a v roce 2019 zorganizoval transport 5 nosorožců (Manny, Jasmína, Jasiri, Mandela a Olmoti) do rwandského národního parku Akagera, jednalo se o největší transport nosorožců z Evropy zpět do Afriky v dějinách. Někteří se tam opakovaně množí. Klíčovou úlohu zahrada sehrává i v záchraně nosorožců bílých severních.

(mac)

FOTO – Twitter/Safari Park Dvůr Králové/Dominika Stempa, Facebook/Safari Park Dvůr Králové/Simona Jiříčková, Safari Park Dvůr Králové/Dominika Stempa, wikipedia.org/CC BY 2.0/Jean

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy