Home Pel mel Kultura Unikátní archeologická výstava o velkomoravských Mikulčicích jak byste ji rozhodně nečekali

Unikátní archeologická výstava o velkomoravských Mikulčicích jak byste ji rozhodně nečekali

Desetinásobně zvětšená kopie gomblíku (šperku), který si návštěvník výstavy může vzít do ruky. FOTO - Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR/CC BY-SA 3.0 CZ/Josef Landergott

Přínos moderních technologií v archeologii představuje výstava Velkomoravské Mikulčice virtuálně, kterou nabízí Galerie Věda a umění AV ČR na Praze 1. Návštěvníci na výstavě uvidí například levitující kopii mistrovsky zpracovaného šperku starých Slovanů, která je desetinásobně zvětšená, animace šperků, 3D virtuální modely dávno zaniklých budov i rekonstrukce, jak asi mohlo vypadat hradiště Valy u Mikulčic před více než tisíci lety. Návštěvníci Galerie Věda a umění se díky nim seznámí s vědeckými poznatky a jinak nepřístupnými artefakty zblízka.

Raně středověké hradiště v Mikulčicích se řadí k nejvýznamnějším archeologickým památkám Česka i střední Evropy. Představuje přední mocenské a církevní centrum politického útvaru 9. století označovaného jako Velká Morava. Komplexní archeologický výzkum, který na lokalitě provádí po dobu téměř sedmdesáti let Archeologický ústav AV ČR, Brno, se zařadil k největším akcím podobného charakteru v Evropě.

Výstava v Galerii Věda a umění je pro návštěvníky otevřená v pracovní dny od 10 do 18 hodin a potrvá do 9. června 2023, vstup na ni je volný.

Zájemci si mohou na výstavě prohlédnout prostřednictvím animací, holografických vitrín nebo rozšířené reality virtuální modely archeologických objektů a artefaktů 9. století z hradiště Valy u Mikulčic. Výstava se zaměřuje na možnosti využití 3D dokumentace a dalších digitálních technologií v archeologickém výzkumu, aniž by však rezignovala na vizuální atraktivitu výstupů. Většina prezentovaných 3D modelů byla zpracována na základě dokumentace prováděné metodou vícesnímkové fotogrammetrie. Takto vytvořené věrné virtuální kopie archeologických objektů a artefaktů slouží jako nástroj dokumentace a památkové ochrany, ale také dalšího vědeckého poznání.

Ústředním objektem prezentovaným na výstavě je zlatý dvouplášťový gombík, nalezený v páru v hrobě číslo 550 u mikulčické baziliky. Tak jak muselo být v 9. století obtížné vyrobit toto mistrovské šperkařské dílo, tak bylo složité jej pomocí moderních technologií zdokumentovat a počítačově vymodelovat. Výsledkem jsou rozmanité prezentace představené na výstavě. Velkoplošná nástěnná projekce umožňuje proletět se nad objektem a cítit se přitom jako vesmírný objevitel nad neznámou planetou. Další holografická projekce vytváří optickou iluzi pohybu trojrozměrného artefaktu v prostoru. Kromě toho si může návštěvník vzít do ruky desetinásobně zvětšenou kopii šperku vytisknutou na 3D tiskárně a porovnat ji s kopií v měřítku 1 : 1, která navíc levituje volně v prostoru vitríny.

Instalaci tvoří sedm samonosných boxů, které nesou tištěnou grafiku a jsou vybaveny prezentační technikou. Výstavu doprovází stejnojmenný knižní katalog, který zachovává princip interaktivity samotné výstavy, tedy k prezentovaným virtuálním modelům je možné se připojit prostřednictvím QR kódů použitých v katalogu. Celá kniha je dostupná rovněž v elektronické podobě, která je zdarma ke stažení.

Moderní technologie hrají v řadě oborů stále větší roli. Archeologii dávají unikátní možnost zkoumat objekty z míst, která jsou v současnosti nedostupná, nebo se virtuálně vracet v čase. Umožnují vědcům analyzovat i ty nejdrobnější detaily na nalezených artefaktech.

(pr)

FOTO – AV ČR/M. Bárta, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR/CC BY-SA 3.0 CZ/Josef Landergott

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here