Home Pel mel Věda a příroda Víte, který okrasný keř voní po jahodách a dosud kvete v Zoo Ostrava?

Víte, který okrasný keř voní po jahodách a dosud kvete v Zoo Ostrava?

Sazaník Raulstonův FOTO – Zoo Ostrava/David Kubala

Nadešel podzim, který je v říši rostlin spjat hlavně s dozrávajícími plody. Existují ale rostliny, které i v tomto období stále kvetou. Rovněž v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava lze zahlédnout ještě několik kvetoucích druhů či kultivarů. Patří k nim například sazaník Raulstonův přezdívaný pro svou sladkou vůni jahodový keř, řekla tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Tuto nápadně kvetoucí rostlinu najdou návštěvníci Zoo Ostrava nedaleko nového expozičně-chovatelského celku Vadtha ni – Chrámu gibonů. Sazaník Raulstonův (Sinocalycanthus x raulstonii) vznikl v roce 1991 křížením dvou druhů – sazaníku čínského (Calycanthus chinensis) a sazaníku květnatého (Calycanthus floridus) ze Severní Ameriky.

Tento velmi atraktivní okrasný keř s nápadnými vínově červenými květy je dosud jen vzácně pěstován. Květy o průměru až 7,5 centimetrů se na rostlině objevují v polovině dubna a bohatě kvetou až do poloviny května. Sporadicky pak kvete až do raného podzimu. Silná vůně květů, která je pro některé lidi příliš těžká, připomíná vůni jahod, odtud název pro celý rod – jahodový keř. Zralé květy pak voní jako ocet nebo kvašený mošt.

Listy sazaníku jsou vejčité až široce eliptické a jemně nepravidelně zubaté s výraznými špičkami. Mají kožovitou texturu, konkrétně na líci jsou drsné, a na rubu chlupaté. Mohou být dlouhé až 18 centimetrů. Na jaře raší jasně zelenou barvou, jsou lesklé a také si tuto svěží barvu dlouho udrží. Na podzim žloutnou a opadávají.

Sazaník vyžaduje středně vlhkou půdu a chráněné, slunné nebo polostinné stanoviště. Na kvalitu půdy není příliš náročný, roste i v jílovité či písčité půdě, nejlépe však prospívá v bohatších půdách. V zimě vyžaduje ochranu před ledovým větrem. Rostlina netvoří semena, a je proto možno ji množit pouze vegetativně.

Sazaník Raulstonův by se měl nacházet i ve sbírkách Pražské botanické zahrady v Tróji.

(mac)

FOTO – commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0 DEED/Agnieszka Kwiecień, Nova, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0 DEED/Ulf Eliassonm a Uleli

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here