Home Pel mel Kultura Výstava Doteky krásy dřeva vás okouzlí

Výstava Doteky krásy dřeva vás okouzlí

Jiří Chmelař a František Janda z ateliéru Doteky krásy FOTO – Novoměstská radnice Praha

Galerii Novoměstské radnice na Praze 2 nabízí návštěvníkům krásnou výstavu soustružnického ateliéru Doteky krásy. Vystavena je kolekce 30 exponátů – nádherných a unikátních výrobků z různých druhů dřeva.

Soustružnický ateliér Krása dřeva připravil po šesti letech příprav novou kolekci soustružených dřevěných mís, talířů, svícnů a váz z jednoho kusu místního dřeva slivoně, hrušně, buku, dubu, ořešáku, jasanu a dalších dřevin. K zhlédnutí jsou ale i unikátně a novátorsky vyrobené konferenční stolky, nebo velké vázy a duté objekty.

Při vstupu do první místnosti galerie na návštěvníky dýchne atmosféra soustružnické dílny. Ucítí vůni dřeva a přivítá je jak moderní, tak i starožitný funkční šlapací soustruh, vybavení soustružníka a postupy tvorby.

Druhá místnost s nádherným vysokým klenutým stropem představuje mísy z mramorovaného dřeva, které mají navíc barevné kresby vytvořené houbami. K vidění zde jsou akátová mísa vyrobená z nejcennějšího dřeva tzv. nádoru, který nabízí jedinečnou strukturu, a excentrická mísa z ořešáku. Jasanová kompozice ve tvaru koule zaujme svojí velikostí i kresbou.

Třetí místnost nabízí kromě mís velké kompozice jako dubový exponát z jednoho kusu dřeva o průměru 75 centimetrů. Konferenční stolky z ořešáku složené z tří masivních dílů představující novátorský přístup v soustružení, stejně jako velký obal na květináč složený z deseti dílů. Autoři také představují dva experimentální obrazy z podélného dřeva slivoně. »Dřevo slivoně či švestky mě vždy fascinovalo svojí barvou a texturou,« řekl Jiří Chmelař, jeden z autorů. Nechybí ani atraktivní tmavě červená mísa s kůrou, opět ze slivoně.

Výstavu nazvanou Doteky krásy dřeva můžete navštívit do neděle 26. března na Praze 2 v přízemní Galerii Novoměstské radnice.

V pátek 24. března od 14 hodin do 18 hodin budou probíhat i ukázky soustružení s autory výstavy Jiřím Chmelařem a Františkem Jandou. V poslední den výstavy budou ukázky soustružení probíhat po celý den.

Soustružnické studio Krása dřeva založil Jiří Chmelař v roce 2010 v Praze a o devět let později se k němu přidal František Janda.

»Hledáme krásu dřeva prostřednictvím oblých tvarů a inspirací je nám dřevo samotné. Práce se dřevem nás naplňuje a přináší nám radost a krásou dřeva chceme pohodu a radost přinášet ostatním. Kromě objevování krásy dřeva nabízíme kurzy soustružení a ruční zakázkovou výrobu,« dodal Janda.

(mac)

FOTO – Novoměstská radnice Praha, Krása dřeva