Home Pel mel Kultura Výstava, kde rybník zaplavil muzeum

Výstava, kde rybník zaplavil muzeum

Muzeum v Poličce na Svitavsku se novou výstavou věnuje rybníkům v regionu, jejich historii, životu v nich a přírodě kolem. Expozici Rybník, místo, kde to žije, bude otevřená do soboty 31. prosince, uvedla kurátorka Simona Valachová.

»Dominantou výstavy jsou dvě dioramata, tedy scény navozující dojem skutečnosti. První seznámí návštěvníka s pestrou faunou a flórou ekosystému rybník a druhá představuje výlov rybníku,« řekla Valachová.

Výstava je zaměřena na historii rybníků v Poličce i v okolí. Například Synský rybník s více než dvěma hektary byl součástí obranného systému města a pochází z druhé poloviny 13. století. Rybník je do dneška v centru města. »Kromě množství informací a zajímavostí z historie rybníků na Poličsku výstava návštěvníky seznámí také se vznikem rybníku samého, jeho funkcí a významem v krajině,« sdělila Valachová.

Pestrý svět pod i nad hladinou rybníků a přírodu v jejich blízkém okolí prozkoumají návštěvníci také díky různorodým aktivitám. Například mohou nahlédnou do mikroskopu, kde uvidí nejmenší živočichy, kteří v rybníce žijí. »Zajímavé bude pozorování makrozoobentosu, přesněji larev chrostíků, kteří si staví na těle ochranné schránky a jsou viditelní pouhým okem. Na návštěvníky čeká poznávačka nebo rybí bingo, výtvarné koutky i sluchové hádanky,« vylíčila kurátorka.

Část výstavy je věnovaná rybářům, kteří se o rybníky starají, hospodaří na nich a kteří soutěží i ve sportovním rybolovu. Informace o rybářské profesi doplní fotografie Evy Křivkové, která místní rybáře celoročně fotí.

Tato výstava vám odpoví na mnoho otázek, jelikož rybník je místo, kde se to pozoruhodnostmi jen hemží. Odpovědi dostanete i na takové otázky jako například »Může chytit kapr blechy? Má bolen nějaké bolení? Jak dlouhý je jepičí život? Půjčí vám vodní beruška svoji tečku?« a mnoho dalších.

(mac, čtk)

FOTO – cbmpolicka.cz, wikipedia/GNU FDL a CC BY-SA 3.0/Fabelfroh, pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here